-----Sponsorlu Bağlantılar-----

Sakarya Meydan Muharebesi Hakkında Bilgi


----- Sponsorlu Bağlantılar-----

Sponsor Bağlantı

SAKARYA MEYDAN MUHAREBESİ

Sakarya Meydan Muharebesi savaşı ne zaman yapıldı, Sakarya Meydan Muharebesi savaşını kim kazandı, Sakarya Meydan Muharebesi savaşı hakkında bilgi

( 23 AĞUSTOS – 13 EYLÜL 1921 )

Kütahya – Eskişehir muhaberelerindeki başarılarına güvenen yunanlılar hazırlıklarını tamamladıktan sonra Sakarya ırmağının doğusunda bulunan Türk mevzilerine saldırdı. Ordumuzun sol kanadı Ankara’nın 50 km güneyine kadar çekildi. Bunun üzerine Mustafa Kemal ordularına şu emri verdi “ hattı müdafaa yoktur, sathı müdafaa vardır, o satıh bütün vatandır, vatanın her karış toprağı vatandaşın kanı ile sulanmadıkça terk olunamaz” böylece 100 km uzunluktaki bütün cephe savaş alanı olarak ilan edildi.

Türk ordusu 10 Eylül 1921 de karşı taarruza geçti.

Yunan kralı 15 Ağustosta Kütahya’da yaptığı toplantıda Ankara’yı hedef gösteren emrini vermiş İngiliz istihbarat subaylarını Ankara’da vereceği ziyafete davet etmişti.

13 Eylül de Sakarya ırmağının doğusundan yunanlılar temizlenmiştir. İyice yorulan Türk birlikleri, yunanlıları ancak Eskişehir’e kadar takip edebilmişlerdi.

Sakarya Savaşının Sonuçları

    Mustafa Kemal’in başkomutan olarak katıldığı ilk savaştır. Mustafa Kemal’e TBMM tarafından gazilik unvanı ve mareşallik rütbesi verildi. 1683 viyana bozgunundan beri devam eden savunma savaşları artık yerini taarruza bırakmıştır. Türk milletinin var olma veya yok olma mücadelesi olan bu savaş sonunda yunan ordusu saldırı gücünü kaybetmiş, yunan “megalı iddiası” tarihe gömülmüştür. Yunanlılar batı Anadolu’da tutunabilmek için kuvvetli savunma hatları oluşturmaya başladılar. İtilaf devletleri arasındaki anlaşmazlıklar daha da arttı. İtalyanlar işgal ettikleri topraklardan tamamen çekildiler. İngilizlerle 23 Ekim1921 de esirlerin karşılıklı değiştirilmesini öngören bir anlaşma imzalandı. İngiltere ile yapılan ve esirlerin değiştirilmesini öngören bu anlaşma ile malta da tutuklu bulunan Türk esirleri serbest bırakıldılar.

Bu esirlerden Rauf bey de dönmüş ve bir süre sonra başbakan olmuştur. Milli mücadele döneminin en uzun hükümeti olan bu hükümet 4 Ağustos 193 tarihine kadar görev yapmıştır.

    ABD senatosu Ermenileri desteklemekten vazgeçti Fransa ile Ankara antlaşması imzalandı. Sovyet Rusya ve Ermenistan, Gürcistan, Azerbaycan ile Kars antlaşması imzalandı.

Sakarya Meydan Muharebesi savaşı ne zaman yapıldı, Sakarya Meydan Muharebesi savaşını kim kazandı, Sakarya Meydan Muharebesi savaşı hakkında bilgi

Bir önceki makalemiz olan Yazın Saç Bakımı Nasıl Yapılır,Kuralları,Püf Noktaları başlıklı makalemizde kurallari, püf noktaları ve Yazın Saç Bakımı Nasıl Yapılır hakkında bilgiler verilmektedir.

Nasıl Buldular: sakarya savasini kim kazandisakarya meydan muharebesini kim kazandısakarya meydan muharebesi nerede yapıldısakarya meydan muharebesı nerede yapılmıstırsakarya meydan muharebesi nerede oldusakarya meydan muharebesi kimlere karşı yapılmıştırsakarya meydean muharebesi kimlerin arasinda olmustur ve sonuclari nelerdirsakarya meydan muharebesi kimlerin arasinda olmustur ve sonuclari nelerdirsakarya savaşında kim kazandısakarya savaşı kimlerle yapılmıştır

Sakarya Meydan Muharebesi Hakkında Bilgi SerdarHan tarafından 11 Temmuz 2011 tarihinde , Tarih-Türk Tarihi kategorisine eklenmiştir.

------ Sponsorlu Bağlantılar ------
    yeni 10
Benzer Konular
Sakarya Meydan Muharebesi Hakkında Bilgi isimli bu konuyu ;
Google'de Ara
BlogSearch'te Ara
Buzzzy'de Ara
Twitter'da Ara
Bing'te Ara
İletişim

Sende Yorum Yaz

YORUM YAZMAK İÇİN ÜYE GİRİŞİ YAPMALISINIZ.