Şehzade Mustafanın Eşi,Çocukları ve ÖlümüSon Zamanlarda Sizlerin En Çok Sorduğu Soruların Başında Gelen Şehzade Mustafa Nasıl Öldü, Şehzade Mustafanın Kaç Çocuğu Vardı Sorularının Yanıtını Verirken Birde Sizlere Şehzade Mustafa Kimle Evlendi,Eşi Kimdir Sorularının Yanıtlarını Sizlere Sunmak İstioruz. Sizlerde Konumuz Hakkında Yorumlarınızı Ve Görüşlerinizi Yorum Kısmından Bizlere İletip Paylaşabilirsiniz.

Şehzade Mustafanın Ölümü,Şehzade Mustafa
Şehzade Mustafanın çocukları
Şehzade Mustafa nın erkek çocuklar
ı

Şehzade Mustafa’nın Rümeysa Sultandan 2 tane erkek çocuğu dünyaya gelmiştir.

Şehzade Mehmed: Amasya 1546- Bursa 10.9.1553.. 7 yaşında boğduruldu.

Şehzade Ahmed: Ölümü, Konya 1552..

Mustafa’nın idamından sonra yedi yaşındaki oğlu Şehzade Mehmet de ileride dedesine karşı açacağı olası bir intikam savaşını önlemek için öldürülmüş ve babasının Bursa’daki kabrine gömülmüştür.Şehzade Ahmed babasının idamından 1 yıl önce vefad etmiştim nedeni hakkında bir bilgi yoktur.

şehzade mustafa ölümü
şehzade mustafanın idamı sonrası

Kanuniden sonra Padişahlık Şehzade Mustafaya layık görülmekteydi. Taht yarışında Mustafa’yı bertaraf edebilmek için Hürrem Sultan’ın emri ile Sadrazam Damat Rüstem Paşa tarafından sahte mektuplar ürettiği düşünülür. Bu mektuplar, Şehzade Mustafa’nın babası hayatta iken onun tahtına göz diktiğini gösterir niteliktedir. Başlangıçta iddialara inanmayan Kanuni, Nahçiven Seferi’ne çıktığında Konya Ereğlisi tarafında (bugünkü Akhüyük Köyü) konakladığı sırada el öpmeye gelen Şehzade Mustafa’yı orada boğdurdu. Şehzade’nin saray hademelerinden Zal Mahmut Ağa’nın arkadan saldırması sonucu hayatını kaybettiği düşünülür. Cesedi çadırın önüne asılmış, cenazesi daha sonra Bursa’ya gönderilerek II. Murat türbesi yakınına defnedilmiştir. Şehzade Mustafa’nın türbesi, 1555 yılında kardeşi Şehzade Selim tarafından yaptırılmıştır.

şehzade mustafanın Ölümünden sonra yaşananlar

Şehzade Mustafa’nın ölümü askerler ve halk arasında büyük tepki yarattı. Yeniçeriler, olaydan sorumlu gördükleri Rüstem Paşa’nın çadırına saldırdılar ancak onu bulamadılar. Matem göstergesi olarak öğlen yemeği yemediler ve Rüstem Paşa’nın azlini istediler. Kanuni artan baskı karşısında aynı gün Rüstem Paşa’yı görevden alıp yerine Kara Ahmet Paşa’yı atamak zorunda kaldı.

Şehzade Mustafa’nın ölümü üzerine Fünûnî, Rahmî, Edirneli Nazmî, Muînî, Mustafa, Müdâmî, Sâmî, Kara Fazlî, Nisâyî , Şeyh Ahmed Efendi, Selîmî, Kâdirî gibi şairler mersiyeler yazdılar. Hakkında yazılmış en tanınmış mersiye, Taşlıcalı Yahya Bey tarafından yazılmış olandır.

Mustafa’nın idamından sonra yedi yaşındaki oğlu Şehzade Mehmet de ileride dedesine karşı açacağı olası bir intikam savaşını önlemek için öldürülmüş ve babasının Bursa’daki kabrine gömülmüştür.

Ağabeyinin idamından sonra cesedinin çadır önünde asılmasına tanık olan Şehzade Cihangir, bu olayın duygusal sarsıntısı ile hastalanmış ve babası ile birlikte gittiği Halep’te 27 Kasım 1553’te hayatını kaybetmiştir.

Ölümünden sonra Şehzade Mustafa adına “Düzmece Mustafa” isyanı adlı bir isyanın başlatıldığı düşünülür. Şehzadenin celladın elinden kurtulduğunu ve kendisinin Şehzade Mustafa olduğunu söyleyerek tahta yürümeye kalkışan “Düzmece Mustafa”, Orhan Asena’nın Ya Devlet Başa Ya Kuzgun Leşe adlı oyununda konu edilir.

Amasya’daki Şehzadeler Müzesi’nde Şehzade Mustafa’nın bir balmumu heykeli vardır.

Şehzade Mustafanın karısı Kimdir
Sultan Mustafa ve Fülane hatun

Kanuni Sultan Süleymanın Oğlu Şehzede mustafanın bilinen tek eşi Fülane hatun dur.

Bir önceki makalemiz olan Güzel Çay Nasıl Demlenir? İncelikleri başlıklı makalemizde Pratik Bilgiler ve püf noktaları hakkında bilgiler verilmektedir.


Şehzade Mustafanın Eşi,Çocukları ve Ölümü SerdarHan tarafından 16 Mart 2012 tarihinde , Tarih-Türk Tarihi kategorisine eklenmiştir.

    yeni 10
Benzer Konular
Şehzade Mustafanın Eşi,Çocukları ve Ölümü isimli bu konuyu ;
Google'de Ara
BlogSearch'te Ara
Buzzzy'de Ara
Twitter'da Ara
Bing'te Ara
İletişim
1 response to “Şehzade Mustafanın Eşi,Çocukları ve Ölümü”
  1. Stardoll'a gir minikhurrem diyor ki:

    Burada bir yanlışlık var Şehzade Mustafa’nın eşi Rümeysa Haseki Sultan’dır bir araştırın isterseniz.

Sende Yorum Yaz

YORUM YAZMAK İÇİN ÜYE GİRİŞİ YAPMALISINIZ.