-----Sponsorlu Bağlantılar-----

Selahaddin Eyyübi Kimdir Kısaca Hayatı


----- Sponsorlu Bağlantılar-----

Sponsor Bağlantı

Selahaddin Eyyübi Kimdir Kısaca Hayatı Biyografisi Hakkında Bilgiler Özet Olarak burada

Selahaddin Eyyubi (1138 Tekrit/ Irak-1193 Şam)

Eyyubî sülâlesinin kurucusu ve büyük hükümdar. İslâm Dünyasına gelmiş olan en büyük kumandanlardan biridir. Babası, Büyüklü Selçuklunun Musul atabeylerinin bir valisiydi. 15 yaşındayken Atabey Nurettin Zengi’nin kuvvetlerine katıldı; sonrasında kumandan olarak ilk başarısını Nurettin Zengi tarafından yapılan Mısır Seferi sırasında kazandı (1164-1169). 1169′ yılında  Mısır’da hüküm süren Fatımî halifesi Adid’in veziri oldu. 1171′de Fatımî sülâlesinin yönetimini sonlandırıp kendisini Mısır sultanı ilân etti.

Selahaddin-eyyubi-resimleri

Fatımîler, Şiî mezhebine bağlıydılar. Selahattin Eyyubi ise daha çok politik önlemlerle Şiîliği bulunduğu bölgede yok ederek yerine Sünnîliği geçirdi ve Abbasî halifesi adına hutbe okuttu. 1174′te Nurettin Zengi’nin ölümünden sonra bağımsızlığını ilân etti. Kardeşlerinin desteklemesiyle Sudan, Suriye, Hicaz, Yemen vb. çevresinde bulunan ülkeleri yönetimi altına alarak büyük bir İslâm devleti kurdu. Selahattin Eyyubî’nin bu büyük başarıları Kudüs Haçlı Krallığı’nı ve ayrıca koruyucusu olan Avrupa’yı tedirgin etmekteydi. Haçlılar aslında bu endişelerinde oldukça haklıydılar. Selahattin Eyyubî 1182′de bir daha geriye dönmemek üzere ve kutsal saydığımız yerleri almak için Mısır’ı terk ederek ömrünün geri kalan  dönemini Haçlılar ile savaşarak geçirdi. 1187′de Taberiye Gölü çevresindeki  Hıttin’de Haçlı ordusunu büyük bir hezimede  uğrattı. Devamında  Filistin’i yönetimi altına aldı ve 2 Ekim 1187′de Kudüs’ü ele geçirdi.Sultanın bu başarısından sonda Oldukça büyük  olan Üçüncü Haçlı Ordusu hazırlandı. Bu ordunun başına  Almanya, İngiltere ve Fransa kralları geçti. Avrupalılar Normalin üzerinde  bir kara ve deniz ordusu Filistin’e geldi. Haçlılar Akka Kalesi’ni kuşatma altına aldılar (1189). Kaleyi koruyan Müslüman kuvvetlerinin karşı koyarak direnmeleri ve Selahattin Eyyubî’nin dışarıdan destek vermesiyle Akka ancak 1191′de alınabildi. Ancak Selahattin Eyyubî, öyle bir strateji uyguladi ki bu geçici yenilgiyi sonunda zafere çevirmeyi başardı ve haçlılarır hezimete uğrattı. Uzun zaman süren kuşatmalar ve çarpışmalar sonrasında haçlı kuvvetleri büyük bir moral bozukluğuna uğradı ; Akka’nın geri alınmasından sonra birçoğu başarısızlığı kabul edip Avrupa’ya geri döndüler. Geride kalan Haçlılar İngiltere Kralı Aslan Yürekli Richard’ın komutasında savaşmaya devam ettilerse de Selahattin Eyyubî kuvvetlerinin karşısında yenik durumdan çıkamadılar. 1192′de iki taraf arasında barış anltlaşması imzalandı, buna göre Suriye’de dar bir kıyı parçası dışındakalan ve  Kudüs de içinde olmak üzere bütün bölge Selahattin Eyyubî’nin yönetimine terk edildi. Hristiyanların silâhsız olmak kaydıyla Kudüs’ü gelmelerine izin verildi. Selahattin zaferden kısa bir zaman sonra  Şam’da dinlenirken öldü. Eyyubî İmparatorluğu ailesinden hayatta kalanlar arasında paylaşıldı.  Ancak hepsi Kahire’de oturan hükümdarı “en büyük hükümdar” olarak kabul ettiler.

Serdar YILDIRIM

( Bilgi Yuvası & Vikipedi Genel Kültür Ansiklopedisi )

Bir önceki makalemiz olan Kıl dönmesi Nedir,nasıl tedavi edilir?Tedavi Yöntemleri başlıklı makalemizde kıl batması tedavisi, kıl dönmesi nedir ve kıl dönmesi tedavisi hakkında bilgiler verilmektedir.

Nasıl Buldular: selahattin eyyubi kimdir kısacaselahaddinselahaddin eyyubi kısacaselahaddin eyyubi kimdir kısacaselahattin eyyubi hayatinin kisa ozetiselahattin eyyübi çok kısa hayatıselahaddin eyyubi nin hayatı kısacaselahaddin eyyubi hakkında kısa özetselahattin eyyubi kısacaSelahattin Eyyubi Hayatının Özeti

Selahaddin Eyyübi Kimdir Kısaca Hayatı SerdarHan tarafından 26 Mayıs 2013 tarihinde , Biyografiler kategorisine eklenmiştir.

------ Sponsorlu Bağlantılar ------
    yeni 10
Benzer Konular
Selahaddin Eyyübi Kimdir Kısaca Hayatı isimli bu konuyu ;
Google'de Ara
BlogSearch'te Ara
Buzzzy'de Ara
Twitter'da Ara
Bing'te Ara
İletişim

Sende Yorum Yaz

YORUM YAZMAK İÇİN ÜYE GİRİŞİ YAPMALISINIZ.

Facebook Grubumuza Katılın!