-----Sponsorlu Bağlantılar-----
-

Şems-i Tebriziden Güzel Sözler – Şems-i Tebrizi Sözleri


----- Sponsorlu Bağlantılar-----

---- Sponsorlu Bağlantılar ---

Şems-i Tebriziden Güzel Sözler – Şems-i Tebrizi Sözleri

Mevlana’nın gönül dünyasında büyük değişiklikler yapmış kuvvetli bir alim olan Şems-i Tebrizi’nin sözlerinden bazıları.

Kadın ;Bilene Nefes,

Bilmeyene Nefs tir,

Her İnsan için,

Bir Aşık Olma Zamanı Vardır,

Bir de Ölmek Zamanı,

Sen nasıl bir pınarsın Mevlana’m,içtikçe daha çok susadığım.Ey aşk! Sen öyle bir kişisin ki, dünya tokları, senin vuslatının açlarıdır.Gökleri bir mendil gibi dürüp avucuna almalı. Sonsuz zevalsiz çerağı, bir kandil gibi gök kubbesine asmalı.O bir arslan gibi savaşa atılsın, onun timsah gibi bir kalbi olsun! O yeryüzünde kendisinden başka kimseyi bırakmasın! Hatta kendisiyle bile savaşa girsin.

Sana dilsiz, dudaksız sözler söyleyeceğim Bütün kulaklardan gizli sırlardan bahsedeceğim Bu sözleri sana, herkesin içinde söyleyeceğim ama senden başka kimse duymayacak Kimse anlamayacak.Bana göre âşık öyle olmalı ki, şöyle bir kalkınca, her tarafı ateşler sarsın; her tarafta kıyametler kopsun.Cehennem gibi olmalı, cehennemi bile yakıp yandıracak bir gönül istemeli. Ki o gönlün önüne iki yüz deniz çıksa, hepsini de yaksın, yandırsın. Onun tek bir dalgası bilindik denizlere taş çıkartsın.

Âşık odur ki, Allah’tan aldığı aşk emanetini Allah’a verir. Aşk mezhebinde her şey yüce Aşk’a kurbandır.Eğer susarsan konuşman daha aydınlık olur. Çünkü sükûtta hem sessizliğin ışığı, hem de konuşmanın faydası gizlidir.Dostluk gül olmaktır yaprağı ile de dikeni ile de.İnsanlar maşuk aramıyor, bencil duygularına köle arıyor. Köle buluyor ama aşkı bulamıyor.Ey Gönül! Şimdi sorarım sana, hangi Aşk daha büyüktür. Anlatılarak dile düşen mi, anlatılmayıp yürek deşen mi?Her şey insanoğluna feda iken insanoğlu ise kendine cefa olmuştur.Gençliğimde aradığımı yaşlılığımda buldum, neylersin. Ya ben erken geldim ya sen geç kaldın vuslata, neylersin. Kader!Önce sevgiyi anlayalım.Bir an bekle, arkana dön ve unuttuklarını anımsa.. Kaybettiysen ara, kırdıysan af dile, kırıldıysan affet; Çünkü hayat çok kısa.Elalem şarap içer sarhoş olur, biz aşk ehliyiz içmeden sarhoş olmuşuz.Musikinin ritminde bir sır saklıdır; eğer onu ifşa etseydim dünya alt üst olurdu.Her yolun bir adabı vardır.Allah’ı sevmenin de bir adabı vardır..Derviş sadece gönlü geniş ve ruhu gezgin bir sufi demek değildir ki Gel bakalım ateşle nasıl oynanır göstereyim..Gör bakalım ateş mi seni yakar, sen mi ateşi? Âlimken arif oldun peki âşık olmaya namzet misin? Ey Celaleddin talipsen yüreğime, yalnızlığını adayacaksın bana.Allah bir insanı senin elinle ayağa kaldıracaksa, sen nasıl elini uzatmazsın? Allah seni insanlara sevdirmek istiyor, Allah senin dağılmış parçalarını topluyor. Aşka nankörlük etme! Şeytanda insandaki özelliklerin birisi hariç hepsi vardır.Şeytanda eksik olan tek nimet Aşk..Şeytanın insanı çekememesi aşksızlığındandır.Allah senin kapından aşk sarayına bir insan alacaksa, o insana sen nasıl ben seni sevmiyorum dersin? Sende o var bu var, falan dedi var, falan anlattı var, peki sende senden ne var Mevlana? Sığ suları en hafif rüzgârlar bile coşturabiliyor. Derin denizleri ise ancak derin sevdalar. Anladım ki, derin ve esrarengiz olan her şey susuyor. Anladım ki susan her şey derin ve heybetli. Bu nicelik ve nitelik dünyasının ucunda Dertli sesiyle konuşan bir adam durmakta! Gözü kartallarınkinden bile daha keskin Yüzü şahididir gönül ateşinin İç ateşinin yakıcılığı artıyor her zaman Arzuyla dolu bir ruhtan, yanan bir avuç topraktı Aşk ve sarhoşluktan nasipsiz bilginler Tedavi için nabzını hekim eline verdiler.

Hakiki dost Allah gibi mahrem olmalıdır. Dostun çirkinliklerine, hoşa gitmeyen hallerine tahammül etmeli, hatasından incinmemelidir. Dosttan yüz çevirmemelidir, dosta itiraz etmemelidir. Nitekim rahmeti bol olan Allah kullarının ayıplarından, günahlarından, noksanlarından dolayı onlardan yüz çevirmez. Tam bir inayet ve şefkatle, onlara rızkını verir. İşte garazsız, ivazsız dostluk budur..

Bir önceki makalemiz olan Hangi çay, neye iyi gelir merak ediyormusunuz başlıklı makalemizde Alternatif Tedavi, Alternatif Tıp ve çarpıntıya iyi gelen bitkiler hakkında bilgiler verilmektedir.

Alternatif Başlıklar : bilge sözleri şemsişes i tebriziden kısa resimli mesajlarsemsi tebriziden vuslat sözleritirmizi den güzel sözler

Şems-i Tebriziden Güzel Sözler – Şems-i Tebrizi Sözleri SerdarHan tarafından 8 Ağustos 2011 tarihinde , Kişisel Gelişim Yazıları kategorisine eklenmiştir.

------ Sponsorlu Bağlantılar ------
    yeni 10
Benzer Konular
Şems-i Tebriziden Güzel Sözler – Şems-i Tebrizi Sözleri isimli bu konuyu ;
Google'de Ara
BlogSearch'te Ara
Buzzzy'de Ara
Twitter'da Ara
Bing'te Ara
İletişim