-----Sponsorlu Bağlantılar-----

Sıralı Otogaz Nedir? Sıralı Otogaz Sistemi ve Fiyatları


----- Sponsorlu Bağlantılar-----

---- Sponsorlu Bağlantılar ---

Sıralı Otogaz Sistemi ve Fiyatları

Otomobil üreticileri 1996 yılından sonraki ürettikleri araçlarda yakıt sistemini sıralı olarak üretmişlerdir. Bunun açıklaması söyle yapılabilir. Enjeksiyonlu araçlarda yakıt sistemini kontrol eden bir elektronik kontrol ünitesi mevcuttur. Bu elektronik kontrol ünitesi yani ECU (halk arasında beyin) aracın yakıt verilerini alır, silindirlerdeki yanmayı saglar. Buda enjektörlerin ne zaman ve ne aralıklarla açılıp kapanacağının sinyallerini vererek yapar. 1996 yılından önce enjeksiyonlu araçların enjektörleri hepsi birden açarak yakıt püskürtmesi yapmakta idi. Günümüzde ise enjektörler ihtiyaç oranında ECU den aldığı sinyaller doğrultusunda tek tek açarak yanma hücresini doldurur ve tam yanmayı sağlar.

Tek tek olan sistemlere sıralı denir.
Teknolojik gelişmeler ve otomobil üreticilerinin bu çalışmalarından sonra LPG dönüşüm kiti üreticileri de bu alanda çok büyük atılımlar yapmıştır. Dönüşüm kitlerini sıralı olarak çalıştırır hale getirmişlerdir. Sıralı olarak çalışan otogaz sistemlerinin genel adı da SEQUENTIAL buradan gelir.

Gelişen teknoloji ile birlikte günümüzde enjeksiyonlu araçların otogaz dönüşüm montajı yapılabilir hale gelmiştir. Sıralı sistem montajında araç üzerine bağlanan ekipmanlar sırasıyla şöyledir.

Enjektör, Map Sensörü, Regülatör Dağıtıcı, Rail Gaz valfi, Multivalve, (Şamandıra) Tank, ECU(Elektronik Kontrol Ünitesi)

Sistemde araç üzerinde bulunan benzin enjektörlerinin hemen yanına gaz enjektörleri monte edilir. Araç üzerinde var olan ECU (Elektronik Kontrol Ünitesi) sünün çıkış verilerini alabilmek için araca yeni bir gaz ECU sü bağlanır. Bağladığımız gaz ECU sü sayesinde aracın çalışma verileri bir bilgisayara aktarılır. Daha sonra sistemi devreye sokabilmek için bir kalibrasyon yapılır. Bu kalibrasyon neticesinde aracın gazla çalışır duruma gelmesi sağlanır. bu sayede aracın rölanti modunda ayarları yani enjektörlerin açma kapama milisaniyeleri düzenlenerek silindirlerdeki tam yanma sağlanır. Daha sonra yol kalibrasyonu yani araç 2000, 3000, 4000 devirlerdeki yanma oranları ayarlanarak monte edilen sistemin adaptasyonu sağlanmış olur. Sıralı enjeksiyonlu sistemlerde en önemli parça enjektörlerdir. Firmamız bünyesinde 7 farklı Italyan markasının yani sıra yerli ürünlerimizde bulunmaktadır. Sequential sistemlerinin enjektörlerinin arıza yapmaması için filtrelerinin 10.000 – 15.000 km degisimi şarttır. Bunun yanı sıra filtresi olmayan “Romano” marka üründe enjektör yapısı itibari ile kirli gaz tutmaz bu üründe 20.000 km de bir enjektör temizliği mümkündür.

Sequential (sıralı) sistemlerde monte edilen map yani basınçölçer sayesinde aracın gazı bitince veya basınç düştüğünde (gaz kaçağı vb.) otomatik olarak araç benzine geçer. Sistem montaj esnasında takılmış olan ısı sensörlerinden ısıyı alması ile otomatik olarak gaza geçis yapar.

Örneğin aracınızı sabah çalıştırdınız, yola çıktınız 400-500 metre gittikten sonra araç 28 °C ısıya ulaştığı anda ısı sensörü aracılığı ile ısıyı algılar ve otomatik olarak gaza geçiş yapar. Aracınız ile ulaşmak istediğiniz yere ulaştınız stop ettiniz aracı tekrar çalıştırdığınız da aracınız yine benzin ile çalışır. Motorunuzdaki ısıyı algılayana kadar (ısı sensörleri sayesinde) 15-20 saniyede araç benzinle çalışır, algıladığı anda gaza geçer

BRC Fiyat Listesi

BRC otogaz dönüşüm sistemi için 2010 Fiyat listesi..

3-4 Silindirli araçlar 1.650 YTL
5-6 Silindirli araçlar 2.300 YTL
8 Silindirli araçlar 2.800 YTL (800 YTL Nakit 2.000 YTL 10 taksit)
10-12 silidirli araçlar 5.000 YTL (1.500 YTL Nakit 3.500 YTL 10 taksit)
Karbüratörlü Araçlar 650 YTL

Gibi önerilmektedir.. Bu fiyatlar bayilere bağlı olarak 100 TL ila 250 TL arasında oynamalar sözkonusu olabilir..

BRC otogaz sistemleri


Bir önceki makalemiz olan Çember Analitiği Konu Anlatımı başlıklı makalemizde çember, çember analitiği ve çember konu anlatımı hakkında bilgiler verilmektedir.

Nasıl Buldular: lpg enjektör fiyatlarısıralı sistem lpg beyin fiyatlarılpg beyin fiyat listesibrc sral sistem lpg fiyatlarfiyat listesi örnekleribrc beyin fiyat listesisral sistem lpg fiyatlarbrc otago beyin fiyat listesisakarya brc fiyatları
------ Sponsorlu Bağlantılar ------

Editorun Tavsiye Ettigi Benzer Konu Başlıkları


Sıralı Otogaz Nedir? Sıralı Otogaz Sistemi ve Fiyatları SerdarHan tarafından 22 Eylül 2010 tarihinde , Genel kategorisine eklenmiştir.

    yeni 10
Benzer Konular
Sıralı Otogaz Nedir? Sıralı Otogaz Sistemi ve Fiyatları isimli bu konuyu ;
Google'de Ara
BlogSearch'te Ara
Buzzzy'de Ara
Twitter'da Ara
Bing'te Ara
İletişim

Sende Yorum Yaz

YORUM YAZMAK İÇİN ÜYE GİRİŞİ YAPMALISINIZ.