Soğutma Sistemi Nedir? Hakkında Bilgi?Soğutma Sistemleri Nasıl Hakkında Bilgi

Bilgi Sözlükte Kelimeler ve Anlamlar ve Tanımlarını Paylaşmaya Soğutma Sistemi Nedir Sorusunun Yanıtı ile devam ediyoruz.Soğutma sistemi nedir, Soğutma Sistemi Elemanları, Soğutma Sistemi Arızaları, İle İlgili Sorular, Soruları, Soğutma Sistemi Nasıl Çalışır, Hakkındaki Bilgiler

Standart bir Soğutma Sisteminin çevrim şeması aşağıdaki şekilde gösterilmiştir. Soğutma sisteminde 3 ana eleman bulunmaktadır. Kompresör, evaporatör ve kondanser. Soğutma sisteminde, soğutucu akışını kontrol etmek için ise expansion valf veya kılcal boru, termostat, dryer filtre, likit tutucu, sight glass, manometre ve termometre gibi çeşitli ekipmanlar kullanılmaktadır. Son olarak da Soğutucu akışkanlar ve yağlar.

Soğutma sistemi nedir, Soğutma Sistemi Elemanları, Soğutma Sistemi Arızaları, İle İlgili Sorular, Soruları, Soğutma Sistemi Nasıl Çalışır, Hakkındaki Bilgiler

Soğutma kompresörünün sistemdeki görevi, Buharlaştırıcı ve Soğutucudaki ısı ile yüklü soğutucu akışkanı buradan uzaklaştırmak ve böylece arkadan gelen ısı yüklenmemiş akışkana yer temin ederek akışın sürekliliğini sağlamak Buhar haldeki soğutucu akışkanın basıncını kondanser deki yoğuşma sıcaklığının karşıtı olan seviyeye çıkarmaktır.

1- Radyatör: Motor suyunu soğutur soğutma suyuna depoluk eder.
2- Devirdaim pompası: Suyu basınçlı olarak radyatör ile motor bloğu arasında devreder.
3- Vantilatör: Radyatördeki suyu soğutur. Otomatiğe fan denir. Fan çalışmıyorsa arıza elektirik sisteminde olabilir.
4- Vantilatör kayışı: Krank kasnağından aldığı hareketle devirdaim pompası ve beraberinde vantilatörü çevirir.
5- Termostat: Motor suyunun sıcaklığını çalışma sıcaklığında sabit tutar. Termostat silindir kapağı çıkışında bulunur. Motor suyunun sıcaklığını ayarlar.
6- Hararet müşiri: Motor suyunun sıcaklığını sürücü mahallindeki hararet göstergesine iletir.
7- Hortumlar: Motor bloğu ile radyatör arasında suyun geçişini sağlar. Kalorifer ve radyatör hortumları yaza ve kışa hazırlanırken kontrol edilir.
8- Hararet (ısı) göstergesi: Soğutma suyunun ısısını gösterir.

Çalışması

Motor ilk çalıştığında motor soğuk olduğundan termostat kapalıdır. Vantilatör ve devirdaim pompası dönmesine rağmen su radyatöre gönderilmez. Motor suyu kısa sürede ısınır ve termostat açar. Motor çalışma sıcaklığında araç hareket ettirilebilir. Su soğuduğunda termostat yeniden kapanır. Su sistemde bu şekilde devirdaim eder.

Motorun hararet yapma nedenleri:
1- Radyatörün su seviyesinin düşük olması. Radyatörün peteklerinin üzerine kadar su doldurulur.
2- Vantilatör kayışının gevşek olması.
a) Vantilatör kayışı gerginliği 1-1.5 cm esneyecek şekilde olmalıdır. Daha gevşek olursa motor hararet yapar
b) Vantilatör kayışı sıkı olursa alternatör ve devirdaim pompası yatakları arızalanır.
3- Radyatör ve motor su kanalları tıkalı olursa motor hararet yapar. Paslar ve kireçler tıkanıklık yapar.
4- Aracın uygun viteste kullanılmaması: Devamlı düşük viteste gidilirse motor hararet yapar
5- Termostatın zamanında açılmaması: Eğer zamanında açılmazsa hararet yapar.
6- Fanlı sistemde fanın arızalı olması: Otomatik fan arızalı olur çalışmazsa motor hararet yapar.
7- Radyatör peteklerinin tıkalı olması.
8- Vantilatör kayışının kopması: Kayış koptuğunda devirdaim ve vantilatör dönmeyeceğinden motor hararet yapar. Kayışın koptuğu şarj göstergesinden anlaşılır şarj lambası yanar.

Dikkat edilmesi gereken hususlar:
1- Motor arıza yaparsa rölantide çalıştırılır.
2- Motor Hararet yaparsa Radyatör kapağının havası alınarak açılır.
3- Soğutma sistemi su azaltıyorsa silindir kapak contası yırtıktır veya radyatör hortumlarından kaçırıyordur. Silindir kapağı ve bloğu çatlaksa su azalır motor hararet yapar.
4- Motor yağına su giriyorsa silindir contası yanıktır.
5- Motorda hararet yükselirse yağ incelir motor çekişten düşer.
6- Isı göstergesi çalışmıyorsa ısı (hararet) müşiri arızalıdır. Bağlantı kablosu kopmuştur. Hava ile soğutmalı motoru su ile soğutmalı motordan ayıran en önemli özellik de radyatör ve su pompasının olmamasıdır.
7- Araç çalıştıktan sonra motor çalışma sıcaklığına gelmiyorsa termostat arızalı demektir. Termostat açık kalırsa motor ısınmaz.
8- Soğutma sistemi suyu günlük kontrol edilir. Su seviyesi peteklerin üzerinde olmalıdır. Radyatöre konulacak su içilecek temizlikte olmalı.
9- Motor termostatı çıkarılırsa motor soğuk çalışır geç ısınır aşınmalar artar.
10- Radyatörün su seviyesi motor rölantide çalışırken kontrol edilir.
11- Radyatöre su araç rölantide çalışırken motor soğuk iken konur. Motor sıcakken ılık ve kıreçsiz su konur. Hararetli motora soğuk su konursa silindir bloğu çatlar.
12- Kışın soğutma sisteminde suyun donmaması için radyatöre antifiriz ilave edilir. Kışın antifiriz konmazsa su donar blok çatlar.
13- Soğutma sisteminde su yeterli olduğu halde motor fazla ısınıyorsa termostat arızalanmış olabilir.
14- Soğutma sisteminde su azalıyorsa sebeplerinden biri kalorifer hortumlarında kaçak olması olabilir.
15- Radyatör kapağının bozuk olması durumunda da soğutma sisteminde suyun eksilmesine ve motorun hararet yapmasına neden olur.
16- Su kaynatarak su seviyesi eksilmiş motora ılık su konulmalıdır.


Soğutma Sistemi nedir, Soğutma Sistemi ne demek, Soğutma Sistemi örnekleri, Soğutma Sistemi türleri, Soğutma Sistemi çizimleri, Soğutma Sistemi tarihi, Soğutma Sistemi tanımı, Soğutma Sistemi

Bir önceki makalemiz olan Sen Yeter Ki İste Programı Başvuru Formu? başlıklı makalemizde atv sen yeterki iste, sen yeterki iste başvuru ve www.senyeterkiiste.com hakkında bilgiler verilmektedir.


Soğutma Sistemi Nedir? Hakkında Bilgi? SerdarHan tarafından 29 Haziran 2011 tarihinde , Bilgi Sözlük kategorisine eklenmiştir.

    yeni 10
Benzer Konular
Soğutma Sistemi Nedir? Hakkında Bilgi? isimli bu konuyu ;
Google'de Ara
BlogSearch'te Ara
Buzzzy'de Ara
Twitter'da Ara
Bing'te Ara
İletişim

Sende Yorum Yaz

YORUM YAZMAK İÇİN ÜYE GİRİŞİ YAPMALISINIZ.