-----Sponsorlu Bağlantılar-----

Su Arıtma Cihazı Satın Alırken Nelere Dikkat Edilmeli ?


----- Sponsorlu Bağlantılar-----

---- Sponsorlu Bağlantılar ---

Su Arıtma Cihazı Satın Alırken Nelere Dikkat Edilmeli  Hangi Su Arıtma Cihazı Satın Alınmalı sorularının yanıtlarını sizlere hazırladığımız ayrıntılı bilgi notu ile sunmak istiyoruz.

Su arıtma cihazı alırken dikkat

Damacana sularla ilgili yapılan açıklamaların ardından su arıtma cihazlarının satışı ve şikayetlerinde artış yaşandığı bildirildi.

Sağlık Bakanlığı’nın damacana sularına yönelik başlattığı hijyen operasyonu, su arıtma cihazlarıyla ilgili adeta yeni bir pazar oluşturdu.

Mağazalar, marketler ve internetten olduğu kadar kapıdan satışlarında önemli artış yaşanan arıtma cihazlarının fiyatı 200 lira ile 4 bin lira arasında değişiyor. Cihazın kalitesinin yanı sıra, kullanım ömrü, periyodik bakımı, yetkili servis ağına da dikkat etmek gerekiyor. Çünkü bu cihazların periyodik bakımları bile 400 liraya kadar çıkarken ”astarı yüzünden pahalı” olabiliyor. Sağlıklı suyu ucuza mal etmek bu açıdan kolay görünmüyor.

Tüketiciler Birliği Genel Sekreteri Mehmet İmrek, bazı damacana sularında tehlikeli boyutlarda mikroorganizma tespit edilmesi üzerine, tüketicilerin hangi suyun temiz olduğu konusunda kuşkulanmaya başladığını söyledi.

Evlere kadar geliyorlar

Tüketicilerin sağlıklı su telaşını, bazı kişi ya da firmaların fırsata dönüştürme çabasına girdiğini dile getiren İmrek, şöyle konuştu:

”Bazıları, menşei belli olmayan su arıtma cihazlarını satmaya başlamıştır. Hatta bazı satıcıların evlere giderek su örneği üzerinde test yapıp gerek damacana suyunun ve gerekse de musluk suyunun içilebilir durumda olmadığını söyleyerek su arıtma cihazı satmaktadır. Kapıdan satış yasak olmasına rağmen son dönemlerde arttı. Tüketiciler, arıtma cihazı alırken,menşei belli, yedek parçası ve yetkili teknik servis ağı olan, yedek parçası yurt içinde ucuz ve rahatlıkla bulunanları tespit etmelidir.”

Cihazların Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’ndan yeterlilik ve Sağlık Bakanlığı’ndan su analiz raporu onayının alınmış olmasına dikkat edilmesini öneren İmrek, ”Cihazın garanti ve satış belgeleri mutlaka olmalı. Kalitesiz malzemelerden yapılan arıtma cihazlarının suyun mineral değerlerini yok ettiği, suyu arıtmaması sebebiyle içinde tuttuğu mikroorganizmaları sakladığı ve suyun içindeki mikropları çoğaltarak insan sağlığını tehlikeye düşürdüğü bilinmektedir” dedi.

İmrek, tüketicilerin kapılarına gelen satıcılara ve sokaklarda satılan arıtma cihazlarına itibar etmemeleri uyarısında bulunarak, ”Son günlerde satışları arttı. Birliğe gelen şikayetlerde de artış var. İyi araştırma yapmak gerekiyor. Fiyatları 4 bin liraya kadar çıkanları satılıyor. Bazıları periyodik bakımından kazanıyor. Kontrolsüz büyüyen sektörden tüketicilerin zarar görmesini istemiyoruz” diye konuştu.

Su Arıtma Cihazı alırken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir ?

İçme suyu arıtma cihazı sipariş etmeden veya almadan önce dikkat edilmesi gereken birkaç detay var;

1-En iyi içme suyu arıtma sistemi: Pek çok uzman, Reverse Osmosis (Ters Osmoz) su arıtma sistemlerinin su arıtma filtre sistemleri içinde en iyi seçim olduğu konusunda hemfikirdirler. Reverse Osmosis (Ters Osmoz) arıtıcılar, diğer arıtıcılarla karşılaştırıldığında en geniş zararlı madde filtreleme özelliğine sahiptirler.

2-Kalite: En önemlisi! Evinize Su Arıtma cihazı  sistem taktıracak ve elde ettiğiniz suyu içeceksiniz. Kötü tasarlanmış, iyi monte edilmemiş, sık problem çıkaran, iyi kalitede su elde etmeyen ve hatta evinizi su basmasına sebep olabilecek bir cihaza sahip olmak istemezsiniz. O zaman alacağınız Su Arıtma cihazında kullanılan malzemelerin kalitesini, montaj işçiliğini ve ürün garantisini sorgulayın.

3-Periyodik bakım ve filtre değişimleri: Bütün Su Arıtma cihazı sistemlerinde belirli dönemlerde değiştirilmesi gereken farklı tip ve sayıda filtreler bulunmaktadır. Bu filtrelerin endüstri standardındaki ölçülerde olması, kolay bulunabilmesi, uzun ömürlü, uygun fiyatlı ve kolay değiştirilebilir olması önemlidir.

Su Arıtıma Cihazı Satın Alırken Başka Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Su Arıtıma Cihazı kalitesinin yanı sıra Su Arıtıma Cihazı satıcınızın güvenilirliği de çok önemlidir. Uzun yıllar kullanacağınız bir Su Arıtma Sistemi alıyor olduğunuzdan, teknik destek, sarf ve yedek parça temini konularında sıkıntı yaşatmayacak unvanı ve adresi belli firmaları tercih etmenizde yarar var.

Unutmayın ki desteksiz iddialarla kapıdan veya internet gibi ortamlardan satış yapan, yeri yurdu belli olmayan kişi ya da sanal firmalardan alacağınız Su Arıtma cihazlarındaki herhangi bir problemde karşınızda sorumlu bir muhatap bulma imkânınız olmayacaktır.

Bir önceki makalemiz olan Sarı Gelin başlıklı makalemizde Türkü Hikayeleri ve Türküler ve Hikayeleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Nasıl Buldular: su aritma cihazi alirken nelere dikkat edilmeligdo ile ilgili test sorularhangi su arıtma alalaımmikrodalga alirken ne dikkat edilmelimikrodalga fırın alırken nelere dikkatsu arıtma cihazı alırken dikkat edilmesi gerekenlersu arıtma cihazında neye dikkat etmelisu arıtmada neye dikkat etmeli
------ Sponsorlu Bağlantılar ------

Editorun Tavsiye Ettigi Benzer Konu Başlıkları


Su Arıtma Cihazı Satın Alırken Nelere Dikkat Edilmeli ? SerdarHan tarafından 30 Ekim 2012 tarihinde , Bilgi Dağarcığı kategorisine eklenmiştir.

    yeni 10
Benzer Konular
Su Arıtma Cihazı Satın Alırken Nelere Dikkat Edilmeli ? isimli bu konuyu ;
Google'de Ara
BlogSearch'te Ara
Buzzzy'de Ara
Twitter'da Ara
Bing'te Ara
İletişim

Sende Yorum Yaz

YORUM YAZMAK İÇİN ÜYE GİRİŞİ YAPMALISINIZ.