Subay Olmak İçin Ne Yapmalı?Subay Olmak İstiyorum Ne Yapmalıyım?

Asker Bir Millet Olan Türk Milletinin Evlatlarının Bir Çoğunun Hayalinde Yer Alır Subay Olmak. Türk Silahlı Kuvvetlerinde Subay Olarak Görev Yapmak İsteyenler İçin Subay Olmak İçin Neler Yapmamız Gerekiyor. Hangi Okulları Okumamız Gerekiyor Sorusunun Yanıtını Vermek İstiyoruz.

Gençlerin iş bulma imkanları azaldıkça garanti görülen bazı mesleklere olan talep de hızla artıyor. “Garanti” görülen bu mesleklerin en başında ise profesyonel askerlik yani bu mesleğin en kariyer kadrosu olan subaylık geliyor. Kimi idealist olduğundan, kimi sınavlarda dirsek çürütmek istemediğinden bu mesleği seçiyor. Biz de bu yazımızda subay olma yollarını ve şartlarını irdeleyecek, subay nasıl olunur sorusuna kabaca cevap vermeye çalışacağız.

Subay olmak öncelikle askerlik mesleğini sevmek ile ilişkilidir. Çünkü görevinizin niteliği ve yerine göre değişmekle beraber subay olmak büyük bir emek, sabır ve fedakarlık gerektirir. Lise veya üniversite yıllarında başlayan disiplinli hayat, emekliliğe kadar devam eder. Hatta emeklilikten sonra bile devam eder.

Sadede gelecek olursak, subaylık macerası ilk olarak ortaokulda başlar. Ortaokul sonunda yapılan Askeri Liselere Hazırlık Sınavında (ALS) başarılı olursanız ve sınav sonrası yapılan sağlık ile spor testlerinden başarıyla geçerseniz Kuleli, Maltepe, Işıklar ve Heybeliada Deniz Askeri Liselerinden birinde okumaya hak kazanırsınız. Bu okullarda eğitim hazırlık dahil 5 yıldır ve bitiminde herhangi bir sınava gerek kalmadan Harp Okullarına girmeye hak kazanırsınız.

Liseden girenler için ise Kara, Hava veya Deniz Harp Okuluna girmek için ÖSS sınavının ilk aşamasından belirli bir puanı geçmeniz gerekmektedir. Bu puan her yıl bu okullar tarafından ilan edilir ve ÖSYS sınav kitapçığında yer alır. Liselere benzer şekilde kontenjanın belirli bir katı çağrılan adaylar sağlık, spor ve hava için psikomotor testlerine girdikten sonra okullara kayıt yaptırmaya hak kazanırlar. lisede olduğu gibi harp okullarında da zorlu bir intibak dönemi vardır ve başarılı olan pek çok aday bu aşamada elenmektedir. Eğer harp okuluna girmeyi başarabilir ve 4 yıl okursanız, 4 yıl sonunda mühendis diplomasıyla ve teğmen rütbesiyle mezun olur ve kıtalarınıza katılırsınız.

Subay olmak özellikle genç yaştaki pek çok insanın hayalini süsler…
Lisede ve üniversitede giremediyseniz hala şansınızı kaybetmemiş sayılırsınız. Belli bir kontenjan dahilinde astsubaylardan başarılı olanlar subaylığa geçiş yapabildikleri gibi sözleşmeli subay olarak da silahlı kuvvetlere katılmanız mümkün. Bunun için ise Kara, Hava, Deniz Kuvvetleri ile Jandarma Genel Konutanlığı’nın belirli aralıklarla açtıkları ilanları takip etmeniz gerekmekte. Her ne kadar 3 yıl sözleşme yapılan ve gerek görüldüğü durumlarda sözleşmeleri uzatılan sözleşmeli subayların kariyer olanakları sınırlı olsa da bu kişilere de zamanla kadro verilmekte ve bu kadrodakiler muvazzaf olabilmektedirler.


Subay Olmak İçin Ne Yapmalı? SerdarHan tarafından 19 Ocak 2012 tarihinde , İş İlanları - Kariyer Fırsatları kategorisine eklenmiştir.

    yeni 10
Benzer Konular
Subay Olmak İçin Ne Yapmalı? isimli bu konuyu ;
Google'de Ara
BlogSearch'te Ara
Buzzzy'de Ara
Twitter'da Ara
Bing'te Ara
İletişim

Sende Yorum Yaz

YORUM YAZMAK İÇİN ÜYE GİRİŞİ YAPMALISINIZ.