-----Sponsorlu Bağlantılar-----
-

Sütun Grafiği Nedir? Sütun Grafiği Nerelerde Kullanılır


----- Sponsorlu Bağlantılar-----

---- Sponsorlu Bağlantılar ---

Sütun Grafiği Nedir?

Bu yazımızda Sütun grafiğinin özellikleri,Sütün Grafiği neye Denir,Sütun Grafiği Nerelerde Kullanılır gibi soruların yanıtlarını bulacaksınız. Eklemek istediklerinizi yorum kısmından ekleyebilirsiniz.

Bir sütun grafiği bir süre içindeki veri değişikliklerini gösterir veya öğeler arasındaki zıtlıkları resimler. Zaman içindeki farkları vurgulamak için kategoriler yatay olarak, değerler dikey olarak düzenlenmiştir.
Toplanan bilgilerin sütun şeklindeki grafik ile gösterilmesine sütun grafiği denir.Bu tip grafikte gösterilmek istenen değerler sütun veya çubuklarla ifade edilir. Çizgi grafiğinde olduğu gibi dikey ve yatay çizgiler çizilir ve eşit aralıklarla bölünür.Karşılaştırılacak değerler bu aralıklar üzerinde işaretlenir. Aynı genişlikte sütunlar bu işaretlere kadar uzatılır.

Sütun Grafiği Özellikleri:

Sütun grafiğinde iki eksen vardır. Yatay eksende ve düşey eksende ölçülen değerlerin birbirine göre durumları sütunlarla (çubuklarla) belirtilir. Yatay eksende incelediğimiz bir değere göre, düşey eksendeki değişimi görebiliriz.

Sütun Grafiğinin Kullanım Alanları

Sütun grafiğinde iki eksen vardır. Yatay eksende ve düşey eksende ölçülen değerlerin birbirine göre durumları sütunlarla (çubuklarla) belirtilir. Yatay eksende incelediğimiz bir değere göre, düşey eksendeki değişimi görebiliriz.

 • Ürün hasılatlarının yıllara dağılımı
 • Fabrikada üretilen ürünlerin üretim miktarları (aya-yıla göre)
 • Bir kentte ya da ülkede yıllara bağlı yağışlar
 • Bir okuldan mezun olan öğrenci sayısının yıllara göre dağılımı
 • Ülkeler arası üretim karşılaştırması
 • Bir forum sitesine günde gelen mesaj sayısının incelenmesi

Yığınlı sütun grafikleri tek tek öğelerin bütünle ilişkisini gösterir.

3-B perspektifli sütun grafiği veri noktalarını iki eksende karşılaştırır. Bu 3-B grafikte, Avrupa’daki satış performansının dört üç aylık dönemini diğer iki bölümün performansıyla karşılaştırabilirsiniz.

Sütun Grafiği Örnekleri

Çizim yapılırken bir dikey bir de yatay çizgiler çizilir ( bu yatay çizgilere eksen adı verilir ) Bu eksenlere de isimler verilir. Grafiğin içeriğine göre bunu kullanıcı belirler. Aşağıdaki örnekleri inceleyiniz.

Kaynak: msxlabs

Alternatif Başlıklar : stun grafiisütün grafiği nasıl çizilirsütun grafiği nerelerde kullanılırsütun grafikleri nerelerde kullanılır özetsütun grafiği nin konu anlatımıyatay ekseninin adı nedir ödev comgrafik nedirsütun grafiği nedirsütün grafiği bilgisayarda nasıl yapılırsütun grafiği örnekleri ve yorumları

Sütun Grafiği Nedir? Sütun Grafiği Nerelerde Kullanılır SerdarHan tarafından 10 Aralık 2010 tarihinde , Egitim - Dersler - Taban Puanlar kategorisine eklenmiştir.

------ Sponsorlu Bağlantılar ------
  yeni 10
Benzer Konular
Sütun Grafiği Nedir? Sütun Grafiği Nerelerde Kullanılır isimli bu konuyu ;
Google'de Ara
BlogSearch'te Ara
Buzzzy'de Ara
Twitter'da Ara
Bing'te Ara
İletişim
1 response to “Sütun Grafiği Nedir? Sütun Grafiği Nerelerde Kullanılır”
 1. ayça kök diyor ki:

  gerçekten aradığımı bulamadım beğenmedim ama lisede işime yarar belki