-----Sponsorlu Bağlantılar-----

Suyun Fiziksel ve Kimyasal Özellikleri Nelerdir Kısaca


----- Sponsorlu Bağlantılar-----

---- Sponsorlu Bağlantılar ---

Suyun Özellikleri Hakkında Bilgi

Yaşam Kaynağımız olan Suyun Fiziksel ve Kimyasal Özellikleri Nelerdir Kısaca Hakkında Bilgileri sizlere aşırı ayrıntıya girmeden kısa ve özet bir biçimde sunmak istiyoruz. Suyun özellikleri ile ilgili bilgiler hakkında merak ettiklerinizi yorum kısmından bizlere sorabilirsiniz.

su tasarrufu resimleri
SUYUN FİZİKSEL ÖZELLİKLERİ

İnce tabakalar halindeyken renksiz olan su, derin tabakalar halinde mavi, lacivert renklerdedir. Bunun nedeni güneş ışığının bir kısım renklerinin su tarafından absorplanması (emilmesi) dir.

Suyun fiziki özelliklerinden donma ve kaynama noktası, celcius sıcaklık skalası için standart alınmıştır. Suyun donma noktası veya buz, su ve buharın dengede bulunduğu sıcaklık 0°C veya 273.16°K (Kelvin) ve 760 mm.Hg basınca altında suyun kaynama sıcaklığı 100°C olarak kabul edilmiştir.

+3.98°C’ daki havasız bir kg su 1 lt olarak kabul edilir.Buna göre +3.98°C sıcaklıktaki suyun yoğunluğu l gr/cm³tür.(+3.98°C da su genleşme olarak en büyük değerini alır. Yani bu sıcaklıktaki birim hacimde suyu alır,ısıtır ya da soğutursak diğer, örneğin +20°C’ daki birim hacimdeki sudan daha fazla oranda genleşir, hacmi artar.

1 gr suyun sıcaklığını 17°C dan 18° C a çıkarmak için verilen ısıya 1 kalori (cal) denir. Su katı, sıvı ve gaz hallerindeyken moleküller özelliklerini korur. Bu nedenle suya belirli ve saf madde denilebilir.

Su 0°C nin altında katı 0°C ile 100°C arasında sıvı ve 100°C nin üzerinde gaz halindedir. Doğada yalnız H O olarak suya rastlamak oldukça güçtür. Çözücü özelliği çok fazla olan su temas ettiği her şeyi az çok çözer. Onlarda beraber bulunur.

SUYUN KİMYASAL ÖZELLİKLERİ

Su oldukça kararlı bir bileşik olduğu için meydana geliş ısısı yüksektir. Metallerle ve ametallerle reaksiyona girerek bunların oksitlerini meydana getirir. Sonuçta hidrojen açığa çıkar.

1- C+H O → CO +H2 Ametallere örnek

2-2Fe+3H O → Fe O + 3H Metallere örnek

Su halojenlerle reaksiyona girerek bunları indirger ve oksijen açığa çıkarır.

2H o+2Br → 4HBr + O Halojenlere örnek

Bilgi Yuvası & Vikipedi Genel Kültür Ansiklopedisi

Bir önceki makalemiz olan Allah’ın Sıfatları: Zatı Sıfatlar başlıklı makalemizde Allah’ın zati sıfatları, Yüce Allah’ın Zati Sıfatları ve zati sıfatlar hakkında bilgiler verilmektedir.

Nasıl Buldular: necati şaşmaz ın kişisel özelliklerinecati şaşmazın dış ozelliklerinecati şaşmazın fiziksel özellikleri ingilizcenecati şaşmaz ile ilgili fiziksel kişisel gibi bilgilernecati sasmaz kisisel ozelliklerinecati şaşmazın fiziksel özelliklerinecati şaşmazın özelliklerisıvıların kaldırma kuvveti nedir
------ Sponsorlu Bağlantılar ------

Editorun Tavsiye Ettigi Benzer Konu Başlıkları


Suyun Fiziksel ve Kimyasal Özellikleri Nelerdir Kısaca SerdarHan tarafından 20 Nisan 2013 tarihinde , Soru-Cevap kategorisine eklenmiştir.

    yeni 10
Benzer Konular
Suyun Fiziksel ve Kimyasal Özellikleri Nelerdir Kısaca isimli bu konuyu ;
Google'de Ara
BlogSearch'te Ara
Buzzzy'de Ara
Twitter'da Ara
Bing'te Ara
İletişim

Sende Yorum Yaz

YORUM YAZMAK İÇİN ÜYE GİRİŞİ YAPMALISINIZ.