Teraziyle Ölçülen Madde Miktarı NedirKatı Maddelerin Kütleleri Nasıl Ölçülür

Bilgi sözlükte Genel Kültür Alanındaki paylaşımlarımıza Teraziyle Ölçülen Maddeler Nelerdir, Teraziyle Ölçülen Madde Miktarları, Katı Maddelerin Kütleleri Nasıl Ölçülür, Kütle Nedir,Kütle Neyle ve Nasıl Ölçülür sorularının yanıtları ile devam ediyoruz.

Kütle Nedir?

Kütle, maddenin miktarı veya maddenin hareket etmeye karşı gösterdiği direncidir.

Bir maddenin değişmeyen madde miktarına kütle denir.

  • Kütle eşit kollu terazi ile ölçülür.
  • Bir cismin kütlesi her yerde aynıdır.
  • Kütle birimi gramdır.
  • Kilogram “kg” sembolü ile gram “g” sembolü ile gösterilir.

1000 gram= 1 kilogram dır.

 

Kütle Nasıl Ölçülür?

Eşit kollu terazi ile kütle ölçülürken eşit kollardan birine standart kütleler diğer bölümüne ise tartılacak maddeler konur.
Günümüzde elektronik terazilerin kullanımı oldukça yaygınlaşmıştır

Kütle madde miktarı ile ilgili bir özelliktir. m sembolü ile gösterilir.

Ağırlık ve kütle kavramları birbirine karıştırılmamalıdır. Ağırlık gezegenin maddeye uyguladığı kütle çekim kuvvetidir. Kütleleri eşit olan cisimlerin farklı gezegenlerde ağırlıkları eşit olmayabilir. Kütle eşit kollu terazi ile ölçülür, ağırlık ise dinamometre denilen yaylı kantarla ölçülür.

Eşit Kollu Terazi İle Ölçme

Kütle eşit kollu terazi ile ölçülür. Eşit kollu terazi moment prensibine göre çalışır. Eşit kollu terazinin kolları eşit uzunlukta ve kefeleri özdeştir.

http://ebrar.files.wordpress.com/2007/02/image007.gif

Eşit kollu terazinin duyarlılığını artırmak için binici denilen bir alet kullanılır. Ölçülebilecek en küçük kütle, o terazinin duyarlılığını gösterir. Binicinin kütlesi m gram ve terazinin bir kolu N tane eşit bölmeye ayrılmış ise, m/N oranı, binicinin bir bölme hareketi durumunda sağlayacağı katkının gram karşılığını verir. Ayrıca bu değer terazinin duyarlılığına eşittir.

Binici sağ koldaki kefeye doğru 1 bölme kaydırılırsa, sağ kefeye m/N kadar gram ilave edilmiş olur. Binici 5. bölmede iken katkısı ise 5.m/N kadar olur.

Binicinin ardışık bir bölme yer değiştirmesi 1 gram karşılık geliyor denilirse, (m/N) = 1 olarak verilmiş demektir.

Bir önceki makalemiz olan Sen Yeter Ki İste Programı Başvuru Formu? başlıklı makalemizde atv sen yeterki iste, sen yeterki iste başvuru ve www.senyeterkiiste.com hakkında bilgiler verilmektedir.


Teraziyle Ölçülen Madde Miktarı Nedir SerdarHan tarafından 21 Haziran 2011 tarihinde , Bilgi Sözlük kategorisine eklenmiştir.

    yeni 10
Benzer Konular
Teraziyle Ölçülen Madde Miktarı Nedir isimli bu konuyu ;
Google'de Ara
BlogSearch'te Ara
Buzzzy'de Ara
Twitter'da Ara
Bing'te Ara
İletişim

Sende Yorum Yaz

YORUM YAZMAK İÇİN ÜYE GİRİŞİ YAPMALISINIZ.