-----Sponsorlu Bağlantılar-----

Türk Çocuk Oyunları Nelerdir? İsimleri


----- Sponsorlu Bağlantılar-----

Sponsor Bağlantı

Türk Çocuk Oyunları  Hakkında Bilgi

Türk Çocuk Oyunları Nelerdir? İsimleri Nelerdir ve Türk Çocuk Oyunları hakkında bilgileri sizlere sunmak istiyoruz sizlerde çocuk oyunlarından unuttuğumuz var ise bizimle paylaşırmısınız.

Türklerde çocuklar çeşitli oyunlar oynarlardı.bunlardan biri KARAGUNI yani saklambaçtır. Bu oyun bugünde oynanmaktadır.bu durum kültür devamını göstermektedir.

MÜNÜZ (buynuz) denilen bir oyunda oynanırdı.bu oyun şu şekilde oynanırdı. Çocuklar su kenarında toplanırlar. Bu göllerin kenarında bulunan kumların üzerine otururlar. Bacaklarının arasına kum doldururlar. Bu kumlara elleriyle vurular. Bu çocuklardan birisi ebe olur.bu ebe başında buynuz olan hayvanların isimlerini sayar. Ebenin söylediği her hayvan isminden sonra çocuklar tempolu bir şekilde tekrar ederler. Fakat ebe birdenbire buynuzsuz bir hayvan adı söyleyince bazıları şaşırıp ebenin söylediğini tekrar ederler ki bu durumda ceza alırlardı.orda bulunan çocuklar ceza olarak bunları suya atarlardı.

KUZURCUK; bu oyun kız çocukları insan suretinde oyuncaklar yaparak oynamaları şeklindedir.bu oyun günümüzde de devam etmektedir.bu durum Türk oyunlarının çok eskilere gittiklerini göstermektedir.

TEPÜK; bir nevi futbol oyunu idi.Kaşgarlı Mahmut bu oyunu eserinde şu şekilde açıklar:
‘ Bir yuvarlak cismin etrafına hayvan kılı keçe ya da bez şeyler sarılmak suretiyle bir büyükçe cisim yani top elde ediliyor.çocuklar bu cismi tepikleyerek oynuyorlardı.

...

KÖÇÜRME; Yere çizilmiş bir takım çizgiler üzerine dizilen taşları göçürme ve yer kapma dolayısıyla öbür tarafın taşlarını bir bir toplayarak kazanılan bir oyundur. Bugün beştaş veya dokuztaş denilen oy8una benzerdir.

Bugün Saka yani Yakut Türkleri’nin çocukları da bizim beş taş dediğimiz oyunu ve topaç dediğimiz oyunları oynamaktadır.

Çelik çomak oyunu yine eski Türklerde görülen bir başka oyundur.

AŞUK bugün aşık dediğimiz bir oyunda vardı.bu aşık bir kemiktir.bugünkü çocukların misketlerle oynadığı gibi bir oyundur.bu kemiğin 4 yüzeyi vardır.bu aşık denilen kemiğin düz yüzü sırt yüzü çukur ve anaç denilen yüzeyleri vardır.anaç denilen kısım avuç içini dolduran bir yüzeydir.bu oyunda önemli olan bu aşık kemiğinin düz yüzünün yere gelmesidir.Buna tam yerine oturdu manasında Cuk oturdu denirdi.

Çocukların çok sevdiği bir oyunda salıncakta sallanmak idi.salıncaklarda sadece çocuklar değil baharlarda bayramlarda nevruzlarda genç kızlarda

Bir önceki makalemiz olan Sarı Gelin başlıklı makalemizde Türkü Hikayeleri ve Türküler ve Hikayeleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Nasıl Buldular: çocuk oyun isimlerieski geleneksel türkçocuk oyunları nelerdirkuzurcuk oyunu nediroyun ismleri nelerdirtürk çocuk oyunları isimleritürk oyunları nelerdir

Türk Çocuk Oyunları Nelerdir? İsimleri SerdarHan tarafından 29 Eylül 2011 tarihinde , Bilgi Dağarcığı kategorisine eklenmiştir.

------ Sponsorlu Bağlantılar ------
    yeni 10
Benzer Konular
Türk Çocuk Oyunları Nelerdir? İsimleri isimli bu konuyu ;
Google'de Ara
BlogSearch'te Ara
Buzzzy'de Ara
Twitter'da Ara
Bing'te Ara
İletişim

Sende Yorum Yaz

YORUM YAZMAK İÇİN ÜYE GİRİŞİ YAPMALISINIZ.

Facebook Grubumuza Katılın!