-----Sponsorlu Bağlantılar-----

Türk Kurtuluş Savaşı Nedir Kısaca Ne Zaman Başladı ve Bitti Hakkında Bilgi


----- Sponsorlu Bağlantılar-----

---- Sponsorlu Bağlantılar ---

Türk Kurtuluş Savaşı Nedir Kısaca Ne Zaman Başladı ve Bitti Hakkında Bilgileri sizlere özet ve kısaca sunuyoruz. Umarım yararlı olacaktır.

Türk Kurtuluş Savaşıİstiklâl HarbiTürk İstiklâl Harbi veyahut Millî Mücadele olarak adlandırılan, I. Dünya Savaşı’ndan yenik çıkanOsmanlı İmparatorluğu’nun İtilaf Devletleri’nce işgali neticeninde Misak-ı Millî hudutları içinde ülke bütünlüğünü savunmak için girişilen çok cepheli politik ve askeri mücadele. 1919-1922 seneleri arasında gerçekleşmiş ve 11 Ekim 1922′de imza adan Mudanya Ateşkesi ile fiilen, 24 Temmuz 1923′te imza adan Lozan Antlaşması ile resmen bitmiştir.

Kurtulus Savasındaki Cepheler

Kurtuluş Savaşı, dört bariz döneme ayrılabilir:

  1. I. Dünya Savaşı sonrası dönemi: Mondros Ateşkesi’nin yürürlüğe girdiği 30 Ekim 1918′den, Mustafa Kemal Paşa’nın 9. Silahlı güç müfettişi olarak Anadolu’ya yola çıktığı 19 Mayıs 1919′a kadardır
  2. Örgütlenme dönemi: Mustafa Kemal’in Samsun’a çıkışından, Ankara’daki Büyük Ulus Meclisi’nin açıldığı 23 Nisan 1920′ye kadardır.
  3. Hakimiyetin sağlanması dönemi: 23 Nisan 1920′den, Londra Sulh Konferansı’nın ikinci evresinin başladığı Mart 1922′ye kadardır.[27]
  4. Sulhun sağlanması dönemi: Mart 1922′den, Cumhuriyetin duyuru edildiği 29 Ekim 1923′e kadardır.

Bilgi Yuvası & Vikipedi Türk Kurtuluş Savaşı Ansiklopedisi

Bir önceki makalemiz olan Allah’ın Sıfatları: Zatı Sıfatlar başlıklı makalemizde Allah’ın zati sıfatları, Yüce Allah’ın Zati Sıfatları ve zati sıfatlar hakkında bilgiler verilmektedir.

Nasıl Buldular: kurtuluş savaşı nedir kısacakurtuluş savaşı hakkında bilgikrtuluş savaşı ne zaman başlamış ve bitmiştir özetkurtuluş savaşı özetikurtuluş savaşı hakkında kısa bilgisavaş nedir kısacakurtuluş savaşı özeti maddeler halindekurtuluş savaşı özeti kısakurtuluş savaşı ne zaman başladı ve ne zaman bitti kısaca özetiKurtuluş savaşı nedir
------ Sponsorlu Bağlantılar ------

Editorun Tavsiye Ettigi Benzer Konu Başlıkları


Türk Kurtuluş Savaşı Nedir Kısaca Ne Zaman Başladı ve Bitti Hakkında Bilgi SerdarHan tarafından 19 Aralık 2013 tarihinde , Soru-Cevap kategorisine eklenmiştir.

    yeni 10
Benzer Konular
Türk Kurtuluş Savaşı Nedir Kısaca Ne Zaman Başladı ve Bitti Hakkında Bilgi isimli bu konuyu ;
Google'de Ara
BlogSearch'te Ara
Buzzzy'de Ara
Twitter'da Ara
Bing'te Ara
İletişim

Sende Yorum Yaz

YORUM YAZMAK İÇİN ÜYE GİRİŞİ YAPMALISINIZ.