-----Sponsorlu Bağlantılar-----
-

Türkiye’nin En Büyük Nehirleri Hangileridir, İsimleri,Uzunlukları Derinlikleri Hakkında Özet Bilgi


----- Sponsorlu Bağlantılar-----

---- Sponsorlu Bağlantılar ---

Türkiye’nin en büyük nehri hangisidir, adı (ismi) nedir, uzunluğu ve derinliği kaç metredir?,Türkiye’nin En Büyük Nehirleri Hangileridir, İsimleri,Uzunlukları Derinlikleri Hakkında Özet Bilgi

Kızılırmak Nehri Türkiye topraklarından doğarak yine, Türkiye topraklarından denize dökülen en uzun akarsudur. Uzunluğu 1.355 km’dir.Türkiye’nin en uzun nehri olan Kızılırmak’ın Sivas bölümünde, debi 3.9 metreküp/saniyeye kadar düştü.Sivas’ın İmranlı ilçesindeki Kızıldağ’ın güney yamaçlarından doğup, Sivas, Kayseri, Nevşehir, Kırşehir, Kırıkkale, Ankara, Çankırı, Çorum ve Samsun’dan geçerek çok sayıda dere ve çayın sularını toplayan, Bafra Burnu’ndan Karadeniz’e dökülen Kızılırmak’ın Sivas bölümünde debi, gözle görülür bir şekilde düştü.

Çok geniş bir yatağa sahip olan, özellikle İlkbahar mevsiminde yağışlar ve kar sularının etkisiyle taşma noktasına gelen ırmakta, çok az bir bölümden su akıyor.

Ülkemizdeki Diğer Büyük Nehirleri

1 Fırat 2800 Basra Körfezi
2 Dicle 1900 Basra Körfezi
3 Kızılırmak 1150 Karadeniz
4 Sakarya 824 Karadeniz
5 Büyük Menderes 584 Ege Denizi
6 Seyhan 560 Akdeniz
7 Yeşilırmak 519 Karadeniz
8 Ceyhan 509 Akdeniz
9 Meriç 490 Ege Denizi
10 Küçük Menderes 450 Ege Denizi

Bir önceki makalemiz olan Sarı Gelin başlıklı makalemizde Türkü Hikayeleri ve Türküler ve Hikayeleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Alternatif Başlıklar : turkiyenin en buyuk nehriTürkiyenin en büyük nehirleritürkiyenin nehirleritürkiyenin en uzun nehirleriturkiyenin 5 buyuk nehritürkiyenin en büyük 10 nehritürkiye nehirleritürkiyenin nehirleri ve uzunluklarıtürkiyenin en büyük nehri hangisidirturkiye ici nehir adi

Türkiye’nin En Büyük Nehirleri Hangileridir, İsimleri,Uzunlukları Derinlikleri Hakkında Özet Bilgi SerdarHan tarafından 1 Ekim 2012 tarihinde , Bilgi Dağarcığı kategorisine eklenmiştir.

------ Sponsorlu Bağlantılar ------
    yeni 10
Benzer Konular
Türkiye’nin En Büyük Nehirleri Hangileridir, İsimleri,Uzunlukları Derinlikleri Hakkında Özet Bilgi isimli bu konuyu ;
Google'de Ara
BlogSearch'te Ara
Buzzzy'de Ara
Twitter'da Ara
Bing'te Ara
İletişim

Sende Yorum Yaz

YORUM YAZMAK İÇİN ÜYE GİRİŞİ YAPMALISINIZ.

s