-----Sponsorlu Bağlantılar-----

Türkiyenin Nüfusu ve Yüzölçümüne Göre En Küçük İli Hangisidir


----- Sponsorlu Bağlantılar-----

Sponsor Bağlantı

Türkiyenin En Küçük Şehri Hangisidir?

Genel Kültür alanındaki bilgi paylaşımlarımıza ülkemizde yer alan en küçük il hangisidir sorusunun yanıtını nüfusuna ve yüzölçümüne göre iki alt başlık halinde yanıtlamak istiyoruz.

türkiye haritası

Türkiyenin Yüzölçümü En Küçük İli Hangisidir?

Sizlere Türkiyenin en küçük şehri hangisidir sorusunu verirken bu soruyu iki açıdan ele alacağız. İlk olarak sizlere yüzölçümüne göre Türkiyenin En Küçü İli Hangisidir ve birde Türkiyenin Nüfusuna Göre En Küçük İli Hangisidir sorusunun yanıtını vermek istiyoruz. Sizlerde konumuza yorum kısmından katkıda bulunabilirsiniz.

850 km² yüz ölçümü ile Türkiye’nin en küçük ilidir.

Yalova, bugünkü idari bölünüşe göre merkez ilçeyle birlikte 6 ilçeden oluşmaktadır. İlçeler; Yalova Merkez, Altınova, Armutlu, Çınarcık, Çiftlikköy ve Termal’dir. Yalova’nın 6 ilçe belediyesi ile birlikte, toplam 15 belediyesi bulunmaktadır; merkez ilçede 1 (Kadıköy), Altınova’da 3 (Kaytazdere,Subaşı ve Tavşanlı), Çınarcık’ta 4 (Koruköy, Esenköy, Kocadere ve Teşvikiye) ve Çiftlikköy’de 1 (Taşköprü) belediyesi ve toplam 43 köyü vardır. Yalova, 6 Haziran 1995 tarihinde il olmuştur.Osmanlı Devleti bu topraklar üzerinde kurulmuştur.

Şehrin nüfusu 2010 yılına göre 98.347′dir. 1973′te 21.000 olan nüfusu 1990′da 65.823′e, 2000′de 70.118′e, 2007′de 87.372′ye çıkmıştır.

Armutlu Yarımadası’nın kuzey kıyısı ile Samanlı Dağları’nın kuzey eteklerine kurulmuş olan Yalova, Türkiye’nin kuzeybatısında, Marmara bölgesinin güneydoğu kesiminde yer almaktadır. İlin kuzeyinde ve batısında Marmara denizi, doğusunda Kocaeli, güneyinde Bursa (Orhangazi-Gemlik ve İznik ilçeleri) ve Gemlik körfezi yer almaktadır. Yalova ilinin kuzeyinden güneybatısına kadar olan sınırları Marmara Denizi ile çevrilmiştir.

Kıyılar, girintili çıkıntılı bir özellik göstermez. Yalova’nın 39-40º kuzey enlemi, 29-61º doğu boylamları arasında denizden yüksekliği 2 metre, en yüksek noktası 926 metredir. 839 kilometrekarelik alanı ile ülke yüzölçümünün %0,11′lik bölümünü kapsamaktadır.

Yalova, yüzölçümü itibariyle Türkiye’nin en küçük ilidir ve 105 km ile denize en uzun kıyısı olan turistik illerinden de birisidir.

Yalova, verimli ve bereketli ovalara sahiptir. Çınarcık, Gökçedere, Kirazlı, Kılıçköy ve Taşköprü ile deniz arasında birbirinden alçak tepeciklerle ayrılan büyüklü küçüklü ovalar oluşmuştur. Bu ovalar, akarsular boyunca uzanmakta olup çevrelerinde meyvecilik ve sebzecilik yapılmaktadır.

...

Yalova’nın toplam yüzölçümünün (847.000 ha) %82′si, tarım arazisi (221.730 ha), orman alanı (468.090 ha) ve çayır-mera arazisinden (7.944 ha) oluşmaktadır.

İlin bitki örtüsünü makiler ve ormanlar oluşturmaktadır. Samanlı Dağları’nın kuzey ve güneyinde vadi içlerinde bulunan makiler, bu kütlenin etekleri boyunca kesintili şeritler ve parçalar halinde bulunurlar.

Yalova’nın güneyindeki dik yamaçlar gür bir orman örtüsü ile tamamen kaplıdır. Ormanlık alanlarda genellikle kayın, meşe, gürgen, kızılcık, kestaneve ıhlamur ağaçları görülür. Yalova’daki ormanlardan çevrenin odun ve kereste ihtiyacı karşılanmaktadır.

Yalova il sınırları ekolojik çeşitliliği kadar etnik ve kültürel çeşitliliğiyle de zenginlik göstermektedir. Anadolu’nun her yanından aldığı göçlerle hem inançsal hem de dilsel çeşitliliği artmıştır. İl genelinde Türkçe’den başka Pomakça, Avarca, Çerkesçe, Lazca, Gürcüce, Dargice, Kürtçe, Boşnakça, Tatarca/Karaçayca konuşan etnik grupların yerleşimleri bulunmaktadır. Ayrıca İzel, Şebnem Ferah, İbrahim Kutluay, Mehmet Okur gibi ünlü isimler Yalova doğumludur.

 

Türkiyenin Nüfusuna Göre En Küçük İli Hangisidir?

Bayburt, merkez ilçeyle birlikte sahip olduğu 3 ilçesiyle, “Türkiye’nin En Az İlçesi Olan İl” unvanına, Türkiye İstatistik Kurumunun (TÜİK) açıkladığı 2007 nüfus sayımı sonuçlarına göre, “Türkiye’nin En Az Nüfusa Sahip İli” unvanını da ekledi

Gümüşhane’den 1989 yılında ayrılarak Türkiye’nin 69. ili olan Bayburt, merkez ilçe ve belde olan Aydıntepe ile Demirözü’nün ilçe statüsüne kavuşturulmasıyla, “Türkiye’nin en az ilçesi olan ili” unvanına elinde bulunduruyor.

Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemine göre, bir önceki sayımda 97 bin 136 olan nüfusu yüzde 21.31 oranında azalan Bayburt’un nüfusu, 76 bin 609 kişiye düştü. En az ilçeye sahip il olan Bayburt, böylece Türkiye’nin en az nüfusa sahip ili durumuna geldi. Bayburt’ta 37 bin 473 kişi şehirde, 39 bin 136 kişi ise köyde ikamet ediyor.

2000’de yapılan sayımda Tunceli 93 bin 584 rakamıyla en az nüfuslu il olurken, Bayburt 97 bin 136 ile sondan ikinci sıradaydı.

Sizlerde Türkiyenin Şehirleri Hakkında Detaylı Bilgileri Sitemizde Bulabilirsiniz.

Bir önceki makalemiz olan Allah’ın Sıfatları: Zatı Sıfatlar başlıklı makalemizde Allah’ın zati sıfatları, Yüce Allah’ın Zati Sıfatları ve zati sıfatlar hakkında bilgiler verilmektedir.

Nasıl Buldular: yüzölçümüne göre illeren küçük ilimiz hangisidirtürkiyenin en küçük ili hangisidirtürkiye\nin en küçük ili hangisidiryüzölçümü en küçük ilimiztürkiyenin yüzölçümü en büyük ili (şehir) hangisidirturkiyenin en kucuk ili hangisiyüzölçümü en küçük ilimiz hangisidirküçük şehirler hangileridirtürkiyenin en küçük yuzolcumune sahip ili

Türkiyenin Nüfusu ve Yüzölçümüne Göre En Küçük İli Hangisidir SerdarHan tarafından 29 Mayıs 2012 tarihinde , Soru-Cevap kategorisine eklenmiştir.

------ Sponsorlu Bağlantılar ------
    yeni 10
Benzer Konular
Türkiyenin Nüfusu ve Yüzölçümüne Göre En Küçük İli Hangisidir isimli bu konuyu ;
Google'de Ara
BlogSearch'te Ara
Buzzzy'de Ara
Twitter'da Ara
Bing'te Ara
İletişim
1 response to “Türkiyenin Nüfusu ve Yüzölçümüne Göre En Küçük İli Hangisidir”
  1. zeynep diyor ki:

    tesekkur ederim cok yardim ettiniz….

Sende Yorum Yaz

YORUM YAZMAK İÇİN ÜYE GİRİŞİ YAPMALISINIZ.

Facebook Grubumuza Katılın!