-----Sponsorlu Bağlantılar-----
-

Üç kümbetler hangi yüzyılda yapılmıştır?


----- Sponsorlu Bağlantılar-----

---- Sponsorlu Bağlantılar ---

Üç kümbetler

Merhaba Arkadaşlarım Bu yazımızda Erzurum İlimizde Bulunun Üç Kümbetler Hakkında Bilgiler bulabileceksiniz. Yazımızın İçerisinde şu konu başlıkları bulunmaktadır:3 Kümbetler Ne Zaman Yapıldı, Üç kümbetler hangi yüzyılda yapılmıştır?, Üç Kümbetler, uc kumbetler yapildigi yer, uc kumbetler yapildigi yuzyil, uc kumbetlerin yapildigi yer, Üc kümbetlerin yapıldığı Yüzyıl

Saltuklu Devleti. Erzurum Çifte Minarenin güneyinde, Sultan Melik Mahallesinde bulunan ve bugün ortadan kalkmış olan mezarlığın içerisinde yer alan ve Anadoludaki mezar anıtlarının en güzel örneklerinden, Üç Kümbetler ismi ile tanınan üç kümbetten en büyüğünün Emir Saltuka ait olduğu ve XII. yüzyılın sonlarında veya XIV. yüzyılın başlarında yapıldığı sanılmaktadır. Diğer kümbetlerin kime ait oldukları bilinmemektedir. Bunların da XIV. Yüzyıla ait oldukları sanılmaktadır. Üç Kümbetlerin yanında kümbeti andıran bir diğer yapının mahiyeti anlaşılamamıştır. Bunun da kümbet olduğu ileri sürülmüşse de bazılarına göre de bir mescittir.

Kesme taştan yapılmış olan bu kümbet sekizgen gövdeli, yüksek kasnaklı ve üzeri kubbe ile konik karışımı basık bir külahla örtülüdür. İki renkli kesme taştan yapılan kümbetin üçgen alınlıklarında, yuvarlak kemerli kasnak nişlerinde Orta Asya takvimlerinde görülen burç figürlerini andıran boğa, yılan, yarasa, kartal gibi hayvan kabartmaları bulunmaktadır. Buradaki nişlerden birisinin içerisindeki boğa boynuzları arasında bir insan başının benzerine diğer yerlerde rastlanmamaktadır.

Bu kümbetin sekiz cephesinin dört yüzünde birer çift pencere bulunmaktadır. Kümbetin kapısı kuzey yönünde olup giriş kapısı saçakları üzerinde geometrik bezeme ile çiçek ve hayvan kompozisyonları görülmektedir.

Emir Saltuk kümbetinin güneydoğusunda bulunan ikinci kümbetin alt kısmı kare planlı ve on iki cephelidir. Yöresel gri renkte bir taştan yapılmış olup üstte bir küçük, altta ise oldukça bezemeli üç büyük penceresi bulunmaktadır. Bu kümbetin güney cephesindeki penceresi aynı zamanda mihrap görünümündedir. Giriş kapısı üzerindeki kitabe yeri boş olup burada bir kitabe bulunmamaktadır.

İkinci kümbete 4m. Uzaklıktaki üçüncü kümbet yöresel Keyerk taşından yapılmıştır. Kümbet on iki cepheli ve dört pencerelidir. Kuzey yönünde giriş kapısı bulunmaktadır. İç kısmında oldukça güzel bezenmiş mihrabı vardır. Kümbetin üzerini örten konik külahın kasnağında Emir Saltuk Kümbetine benzeyen bezemelere yer verilmiştir.

Kaynak:msxlabs

Alternatif Başlıklar : 3 kümbetlerin yapıldığı yüzyıl3 kümbetler yapıldığı yüzyılüç kümbetler yapıldıgı yer3 kümbetlererzurum 3 kümbetler yapıldığı yüzyılüç kümbetlerin yapıldığı yeruc kumbetler yapildigi yuzyilüç kumbetler erzurum yapıldığı yüzyıl3 kümbetler erzurum yapıldığı yüzyılüç kümbetler hangi yüzyılda yapılmıştır

Üç kümbetler hangi yüzyılda yapılmıştır? SerdarHan tarafından 2 Aralık 2010 tarihinde , Egitim - Dersler - Taban Puanlar kategorisine eklenmiştir.

------ Sponsorlu Bağlantılar ------
  yeni 10
Benzer Konular
Üç kümbetler hangi yüzyılda yapılmıştır? isimli bu konuyu ;
Google'de Ara
BlogSearch'te Ara
Buzzzy'de Ara
Twitter'da Ara
Bing'te Ara
İletişim
13 responses to “Üç kümbetler hangi yüzyılda yapılmıştır?”
 1. özge kaya diyor ki:

  aradığım ödevi buldum am bazen bazı ödevler alkasız ve yanlış olabiliyor.

 2. SerdarHan diyor ki:

  Arkadaşlar üç kümbetler hangi yılda yapılmıştır sorusunun yanıtı burada yazıyor zaten 12 Yüzyıl sonu ile 14 Yüzyıl arası diye belirtilmiş net bir tarih yok..

 3. Elif diyor ki:

  Ben gereken bilgileri buldum ama yapildigi yer yaptiran hukumdar gibi bilgileri bulamadimmmm

 4. berfin diyor ki:

  ben gereken bilgileri buldum hepsini okudum buldum çok güzel

 5. mizgin gökalp diyor ki:

  ben hepsini okudum süper yaaaa

 6. aysun bolat diyor ki:

  çok güzel bilgiler var bizi bilgilendirdiginiz için teşekürler

 7. mustafa diyor ki:

  ben bulamdım yapıldıgı yer neresı acaba ?

 8. eylül diyor ki:

  erzurumda yapılmıştır

 9. uğur hepbiler diyor ki:

  çok bilgi var burda

 10. betül diyor ki:

  kaçınco yüzyıl???

 11. betül diyor ki:

  kaçıncı yüzyıl

 12. Aylin İrem diyor ki:

  14 16 yüzyıl arası yapılmış yaptıran hükümdar emir saltuk yaptıran devlet saltuklu devleti yapıldığı yer erzurum

 13. melike diyor ki:

  Arkadaşlar yapılış amacı nedir ben anlamadım da?
  cevap verirseniz sevinirim…

Sende Yorum Yaz

YORUM YAZMAK İÇİN ÜYE GİRİŞİ YAPMALISINIZ.