-----Sponsorlu Bağlantılar-----

Yağ Bitkileri Hangileridir – Nelerdir?


----- Sponsorlu Bağlantılar-----

Sponsor Bağlantı

Yağ Bitkileri Hakkında Bilgiler

Genel Kültür Alanındaki Konu Anlatımlarımıza Coğrafya Derslerinde Sıkca Karşınıza Çıkan Yağ Bitkileri Nelerdir – Ülkemizde Yağ Bitkisi Tarımının Yapıldığı Coğrafi Bölgeler Nelerdir Sorularının Yanıtları İle devam ediyoruz.

YAĞ BİTKİLERİ
Zeytin: Akdeniz ikliminin tabii bitkilerindendir. Yabani zeytinin (Delice) aşılanmasıyla kültür zeytini elde edilir. Soğuğa karşı duyarlı olduğundan, kışların ılık geçtiği ve don olaylarının görülmediği Akdeniz, Ege, Güney Marmara ile Karadeniz’in bazı kıyı kesimlerinde yetiştirilir.
Ülkemizde zeytin en fazla Ege Bölgesi’nde (% 60) üretilmektedir. Güney Marmara kıyıları (Gemlik- Mudanya) ile Akdeniz kıyıları ve Kilis çevresinde de yoğun olarak yetiştirilir.

Ayçiçeği: Yetişme döneminde yağış, olgunlaşma döneminde güneşli bir iklim ister. Olgunlaşma döneminde yağış istememesinden dolayı, Karadeniz Bölgesi’nin kıyı kesimlerinde yetiştirilemez. Diğer bütün bölgelerimizde tarımı yapılabilir.
Ayçiçeği üretiminin % 70′e yakın kısmını Marmara Bölgesi’nde başta Tekirdağ ve Edirne olmak üzere Kırklareli, Balıkesir, Bursa illeri karşılar. Daha sonra, İç Anadolu Bölgesi ve Orta Karadeniz Bölümü gelir.

Soya Fasulyesi: Yağı insan beslenmesinde, unu ise yem olarak kullanılan soya, en çok Akdeniz Bölgesi’nde (%90) üretilir. Yetişme devresi kısa olduğundan ikinci ürün olarak ekilir.

Susam: Ilıman iklim bölgelerinde tarımı yapılmaktadır. Türkiye’de Marmara, Ege, Akdeniz, Güneydoğu Anadolu gibi sıcak bölgelerde üretilir.

Yerfıstığı: Meyveleri toprak içinde olgunlaşır. Sıcak ve nemli iklim şartlarında ve gevşek topraklarda tarımı yapılır. Türkiye’de yerfıstığı üretiminin % 90′ını Akdeniz Bölgesi’ndeki Adana, Hatay, ve Mersin illeri karşılar. Ege ve Marmara ovalarında da üretilir.

Bir önceki Makalemiz olan 2013 Ford Focus Teknik Özellikleri,Fiyatı,Resimleri başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Nasıl Buldular: yağ bitkileri nelerdiryağ bitkileri nediryag bitkileri vikipediyağlı bitkiler nelerdiryağ bitkileri nedir hakkinda bilgiyağ bitkiler nelerdiryağ bitkileriYağ bitkileri nelerdir?yağ bitkileri çeşitleriyağ bitkileri hakkında genel bilgi

Yağ Bitkileri Hangileridir – Nelerdir? SerdarHan tarafından 18 Ekim 2011 tarihinde , Genel,Soru-Cevap kategorisine eklenmiştir.

------ Sponsorlu Bağlantılar ------
    yeni 10
Benzer Konular
Yağ Bitkileri Hangileridir – Nelerdir? isimli bu konuyu ;
Google'de Ara
BlogSearch'te Ara
Buzzzy'de Ara
Twitter'da Ara
Bing'te Ara
İletişim

Sende Yorum Yaz

YORUM YAZMAK İÇİN ÜYE GİRİŞİ YAPMALISINIZ.

Facebook Grubumuza Katılın!