-----Sponsorlu Bağlantılar-----

Yağmurun Günlük Yaşama Olumlu ve Olumsuz Etkileri Nelerdir


----- Sponsorlu Bağlantılar-----

---- Sponsorlu Bağlantılar ---

Yağmur Nedir? Etkileri Nelerdir

Aylardan Nisan ayını içindeyiz ve Nisan ayı yağmurları ile ünlüdür yaşadığımız coğrafyada. İnsan yaşamının ve doğal hayatın dengesinin bozulmaması için en gerekli doğa olaylarından olan Yağmurun günlük hayatımıza olumlu ve olumsuz bazı etkileri vardır. Olumlu etkileri saymakla bitmez ama en olumsuz etkilerinin başında aşırı yağmurlar neticesinde meydana gelen sel ve toprak kayması gibi felaketler gelmektedir. Konumuz içinde sizlere yağmurun yaşamımıza olumlu etkileri, yağmurun olumsuz etkileri, yağmurun yaşamımıza olumlu etkileri nelerdir, yağmurun yaşamımıza olumlu ve olumsuz etkileri, yağmurun yaşamımızdaki etkileri nelerdir sorularının yanıtlarını bulabilirsiniz.

Yağmurun faydaları,Yağmurun olumlu etkileri,Yağmurun olumsuz etkileri

Yağmur, bir çeşit yağıştır. Diğer yağış türleri içinde kar, sulusepken, dolu ve çiğ vardır. Yağmur bulutlardan Dünya’nın yüzeyine ayrı su damlalarının düşmesi ile oluşur. Tüm yağmur damlaları yüzeye ulaşmaz, bazıları düşme esnasında kuru havadan geçerken buharlaşır. Sıcak ve kuru çöl bölgelerinde virga olarak adlandırılan bir olay vardır, bu olay hiçbir yağmur damlasının yüzeye ulaşmaması durumunda oluşur. Bilimadamlarının yağmurun oluşumu ve yağışı ile ilgili açıklamaları Bergeron Süreci olarak adlandırılır. Ayrıca yazın bazı günlerde bulut olduğu halde yağmur yağmamasının sebebi havanın yeterince soğuk olmamasıdır. Yapay yağmurlar ise havanın bulutlu olduğu günlerde bulutlara gümüş iyodür bulutu sıkılarak yağdırılır. Havada bulut olmazsa asla yapay yağmur yağdırılamaz.

 

Yağmurun Olumlu ve Olumsuz Etkileri Nelerdir

Yağmur, yeterince yağdığı sürece toprağın can suyudur, kanıdır.

Kurak iklimlerin hüküm sürdüğü yerlerdeki hayvanlar ve bitkiler, nem eksikliğinden ve yüksek değişkenlikteki yağıştan dolayı olumsuz etkilenirler.

Kuraklığın, insan ve faaliyetlerinin su kaynaklarına olan bağımlılığı nedeniyle, toplum üzerinde çeşitli olumsuz etkileri vardır.

Uzun süreli kuru hava, nem azlığı yaratarak orman ve su kaynaklarında azalmaya neden olduğundan, ciddi çevresel, ekonomik ve sosyal sorunlar ortaya çıkar.

Yağmur su döngüsünün önemli bir parçasıdır.Canlıların hayatının devamı için suya ihtiyaç duyarlar ve bu suyun kaynaklarından bir tanesi de buharlaşan nemin yağmur olarak yüzeye dönmesidir.Bitkiler,hayvanlar için tüm canlılar için son derece önemlidir.Aşırı yağmurlar olumsuz etkiler doğurabilir.Seller,heyelan, turizmi olumsuz etkileyebilir.

Su çevriminin başlama noktası yoktur ama, okyanuslardan başlayarak su döngüsünü anlatalım. Su çevrimini harekete geçiren güneş, okyanuslardaki suyu ısıtır, ısınan su da atmosfere buharlaşır. Yükselen hava akımları, su buharını atmosfer içinde yukarıya kadar taşır, orada bulunan daha soğuk hava bulutlar içinde yoğunlaşmaya sebep olur. Hava akımları, bulutları dünya çevresinde hareket ettirir, bulut zerreleri bir araya gelerek, büyürler ve yağış olarak gökyüzünden düşerler. Bazı yağışlar, kar olarak dünyaya geri döner ve donmuş su kütleleri halinde binlerce yıl kalabilecek olan buz tepeleri ve buzullar şeklinde birikebilir.

Ilıman iklimlerde ilkbahar geldiğinde çoğu zaman kar örtüleri erir ve eriyen su, erimiş kar olarak toprak yüzeyinde akışa geçer ve bazen de sellere sebep olur. Yağışın çoğu okyanuslara yada toprağa düşerek yerçekiminin etkisiyle yüzey akışı olarak akar. Akışın bir kısmı vadilerdeki nehirlere karışır ve buradan da nehirler vasıtasıyla okyanuslara doğru hareket eder. Yüzey akışları ve yeraltı menşeyli kaynaklar tatlı su olarak göllerde ve nehirlerde toplanır. Bütün yüzey akışları nehirlere ulaşmaz. Akışın çoğu sızarak yer altına geçer. Bu suyun bir kısmı yüzeye yakın kalır ve yeraltı suyu boşaltımı olarak tekrar yüzeydeki su kütlelerine (ve okyanusa) katılır. Bazı yeraltı suları yer yüzeyinde buldukları açıklıklardan tatlı su kaynakları olarak tekrar ortaya çıkarlar. Sığ yeraltı suyu, bitki kökleri tarafından alınır ve yaprak yüzeyinden terlemeyle atmosfere geri döner. Yeraltına sızan suyun bir kısmı daha derinlere gider ve çok uzun zaman süresince büyük miktarda tatlı suyu depolayabilen akiferleri (suyla doymuş yeraltı materyali)’ besler. Zamanla bu su da hareket eder ve bir kısmı su döngüsünün başladığı ve bittiği okyanuslara karışır.

Konumuz Vikipedia TR ve Alanında Uzman Kaynaklardan Yapılan Derleme İle Hazırlanmıştır. İzinsiz Kopyalanması Durumunda Yasal Tüm Haklarımız Saklıdır.

Bir önceki makalemiz olan Sarı Gelin başlıklı makalemizde Türkü Hikayeleri ve Türküler ve Hikayeleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Nasıl Buldular: yağmurun yaşamımıza olumlu etkileriyağmurun olumlu etkileriyağ buharlaşır mıyağmurun olumsuz etkileriyağmurun yaşamımıza olumlu ve olumsuz etkileriyağmurun olumlu ve olumsuz etkileriyağmurun olumlu etkileri nelerdiryağmurun yaşamımızda olumlu etkileriyağmurun yaşamımıza olumlu etkileri nelerdiryağmurun yaşama olumsuz etkileri
------ Sponsorlu Bağlantılar ------

Editorun Tavsiye Ettigi Benzer Konu Başlıkları


Yağmurun Günlük Yaşama Olumlu ve Olumsuz Etkileri Nelerdir SerdarHan tarafından 4 Nisan 2012 tarihinde , Bilgi Dağarcığı kategorisine eklenmiştir.

    yeni 10
Benzer Konular
Yağmurun Günlük Yaşama Olumlu ve Olumsuz Etkileri Nelerdir isimli bu konuyu ;
Google'de Ara
BlogSearch'te Ara
Buzzzy'de Ara
Twitter'da Ara
Bing'te Ara
İletişim

Sende Yorum Yaz

YORUM YAZMAK İÇİN ÜYE GİRİŞİ YAPMALISINIZ.