-----Sponsorlu Bağlantılar-----

Yahya Kemal Beyatlı Kimdir,Kişilik Özellikleri ve Eserleri Nelerdir,Biyografisi,Hayatı Hakkında Bilgiler


----- Sponsorlu Bağlantılar-----

Sponsor Bağlantı

Yahya Kemal Beyatlı Kimdir,Kişilik Özellikleri ve Eserleri Nelerdir,Biyografisi,Hayatı Hakkında Bilgileri sizlere özet ve kısa bir biçimde vermek istiyoruz.

1884 yılında Üsküp’te dünyaya gelmiştir. İlköğrenimini Üsküp’te gördü. İstanbul Vefa Lisesi mezunudur.

Başlangıçta Sultan II. Abdülhamit yönetimine karşı muhaliflerin safında yer alarak Jön Türk olma hevesiyle Paris’e gitti. 1904′te siyasal bigiler yüksek okuluna girdi. Fransa’da siyasal bilgiler okurken hocası Albert Sorrel’inetkisinde kaldı ve düşüncelerinde değişmeler oldu. Jön Türkler’le ilişki kurdu.

Yahya Kemal Beyatlı’nın Edebi Kişiliği

Yahya Kemal Cumhuriyet dönemi Türk şiirinin en büyük temsilcilerinden birisidir. Edebiyata ilk atıldığı vakitlerBakî’nin bir taklitçisi olarak lanse edilmiştir ama onun sanat dehası daha sonra bu çevrede kendisinin çağında kendine özgü bir şair olduğunu kanıtlamıştır.

Edebiyat tarihi ve edebiyat tarihçileri Dört Aruzcular” olarak adlandırılanlar içinde Tevfik Fikret, Mehmet Akif Ersoy ve Ahmet Haşim’in bulunduğu kavram ayrımı içine koymuştur. Şiirlerinde aruz ölçüsünü kullanmışolmasına rağmen tek bir şiiri bu konu da istisna olmuştur O da, 11′lik hece vezniyle yazdığı Ok şiiridir. Klasik şiirimizin temel özelliklerine bağlı kalarak, kendine özgü bir şair olmuştur.

...

Agah Kemal takma adıyla yazdığı ilk şiirleriyle Servet-i Fünun’u destekledi. Paris’te Fransız simgecilerininşiirlerine yakınlık duydu. Fransız şiiriyle kurduğu yakınlık, Türk şiirine faklı bir açıyla bakmasını sağladı. Türkşiiri ve Türkçe söz sanatlarını inceledi.

Mısra haysiyetimdir sözüyle şiirde dizenin bir iç uyumla, musiki cümlesi halinde kusursuzlaştırılması gerektiğini anlatır.

Yahya Kemal Beyatlı 1918′de Yeni Mecmua’da yayınlanan ürünleriyle büyük ilgi uyandırdı. Daha sonra Edebi Mecmua, Şair, Büyük Mecmua, Şair Nedim, Yarın, İnci, Dergah gibi dergilerdeki şiirleriyle kendini yol gösterici olarak kabul ettirdi. Ölümünden sonra yayınlanan eserleri iki bölüm halinde değerlendirilir:
ESERLERİ

ŞİİR:
Kendi Gök Kubbemiz (1961)
Eski Şiirin Rüzgârıyla (1962)
Rubailer ve Hayyam Rubailerini Türkçe Söyleyiş (1963)
Bitmemiş Şiirler (1976)

DÜZYAZI:
Aziz İstanbul (1964)
Eğil Dağlar (1966)
Siyasi Hikayeler (1968)
Siyasi ve Edebi Portreler (1968)
Edebiyata Dair (1971)
Çocukluğum Gençliğim Siyasi ve Edebi Hatıralarım (1973)
Tarih Musahabeleri (1975)
Mektuplar-Makaleler (1977)

Bir önceki makalemiz olan Kıl dönmesi Nedir,nasıl tedavi edilir?Tedavi Yöntemleri başlıklı makalemizde kıl batması tedavisi, kıl dönmesi nedir ve kıl dönmesi tedavisi hakkında bilgiler verilmektedir.

Nasıl Buldular: yahya kemal beyatlı edebi kişiliği maddeler halindeyahya kemal beyatlı edebi kişiliğiyahya kemal beyatlı eserleriyahya kemal beyatlı eserleri hakkında bilgiyahya kemal beyatlı hayatı kısacayahya kemal beyatlı hayatı eserleri edebi kişiliğiyahya kemal beyatlının edebi kişiliğiyahya kemal beyatli hakkinda kısa bilgiyahya kemal beyatlı kısaca hayatıyahya kemal beyatlı hakkında bilgi

Yahya Kemal Beyatlı Kimdir,Kişilik Özellikleri ve Eserleri Nelerdir,Biyografisi,Hayatı Hakkında Bilgiler SerdarHan tarafından 9 Kasım 2012 tarihinde , Biyografiler kategorisine eklenmiştir.

------ Sponsorlu Bağlantılar ------
    yeni 10
Benzer Konular
Yahya Kemal Beyatlı Kimdir,Kişilik Özellikleri ve Eserleri Nelerdir,Biyografisi,Hayatı Hakkında Bilgiler isimli bu konuyu ;
Google'de Ara
BlogSearch'te Ara
Buzzzy'de Ara
Twitter'da Ara
Bing'te Ara
İletişim

Sende Yorum Yaz

YORUM YAZMAK İÇİN ÜYE GİRİŞİ YAPMALISINIZ.

Facebook Grubumuza Katılın!