-----Sponsorlu Bağlantılar-----

Yardımlaşma ve Dayanışma Nedir? Önemi ve Hayata Etkileri


----- Sponsorlu Bağlantılar-----

---- Sponsorlu Bağlantılar ---

Yardımlaşma ve Dayanışmanın Önemi Hakkında Bilgiler

Toplumlarda yokluğu son zamanlarda iyiden iyiye belli olmaya başlayan yardımlaşma ve dayanışma konusu ile ilgili olarak bugün sizlere hazırlamış olduğumuz detaylı paylaşımımızı sunmak istiyoruz. Bir toplumun gerçek anlamda birliğini zor günlerde kötü duruma düşmüş insan veya insanlara yapılan yardım ve destekler ile toplumsal dayanışma gösterir.Özellikle deprem, yangın, sel gibi doğal felaketlerde, kıtlık durumlarında bu durum daha bir öne çıkmaktadır. Sizlere bugün konu ile ilgili paylaşımızı sunarken sizlerde ricamız sizlerde görüşleriniz ile bizlere katkıda bulun arkadaşlar.

yardımlaşma ve dayanışma resimleri

Dayanışma Nedir?

Dayanışma bir topluluğu oluşturanların duygu, düşünce ve ortak çıkarlarda birbirlerine karşılıklı bağlanması demektir. Toplumsal dayanışma ise toplumun kurum ve kuruluşlarıyla ortak değerlerde birleşmesi ve birlikte hareket etmesidir.

İnsan, doğası gereği toplumsal bir varlıktır. Yalnız yaşaması mümkün değildir.Birlikte yaşamanın gereği olan dayanışma ile insanlar yardımlaşmayı, birlikte işyapmayı öğrenirler. Dayanışma sayesinde insanlar daha çabuk ve daha çok işyapabilir. Atalarımız bu konuda "Bir elin nesi var, iki elin sesi var" diyerek,birlik, beraberlik ve dayanışmanın önemini vurgulamışlardır.

Dayanışma toplumlar arasında, millet içerisinde ve milletlerarasında olabilir.Kurtuluş Savaşı yıllarında Türk Milleti’nin dayanışması ile düşman yurttankovulmuş ve vatan tamamen kurtarılmıştır.

Toplumsal Dayanışmanın Önemi

Toplumun kurum ve kuruluşlarıyla ortak değerlerde birleşmesi ve birlikte hareket etmesine Toplumsal dayanışma denir. Dayanışma bir topluluğu oluşturanların duygu, düşünce ve ortak çıkarlarda birbirlerine karşılıklı bağlanması demektir. Toplumsal dayanışma ise toplumun kurum ve kuruluşlarıyla ortak değerlerde birleşmesi ve birlikte hareket etmesidir.Toplumsal dayanışmanın yaşamımızda çok önemli bir yeri vardır. Çünkü iyi yaşamamıza yardımcı olacak hareketlerden birisi dayanışmadır.

İyi bir başarı için çevre faktörlerimizi de iyileştirmek zorundayız. Çünkü insan sosyal bir varlıktır. Çevresindeki tüm olaylardan direk veya dolaylı etkilenir. Bu etkileşme insana zarar verdiği gibi zirveye çıkmasına da yardımcı olur. Dayanışmalar sayesinde toplumlar ve ülkeler kalkınır.

Kendi başarısızlığımız eğer bir toplum içinde olumsuz etki yapıyorsa oturup, düşünüp nerede neden hata yaptığımız irdelememiz gerekmektedir. Kısacası, birbirimizin gözünü oyacağımıza, Pozitif dayanışma içerisinde olsak, hem kendimiz hem çevremiz hem de ülkemiz bundan faydalanacaktır.

Bireylerin beraber hareket etmeleri elbette ülkemiz için çok faydalı olur, buna en güzel örnek Kurtuluş Savaşıdır. Birlik ve beraberlik içinde olan toplum kendi kendini yönetir, dışarıdan müdahalelere izin vermez. Karşılaşılan sorunlar daha çabuk çözülür ve gelişmek için gerekli şartlar kolayca aşılır.

Ülkemizin dünya ülkeleri arasında önemli bir yere gelmesi için, toplum olarak bir dayanışma (fikir birliği) içinde olmalıyız. Kendi başarısızlığımız eğer bir toplum içinde olumsuz etki yapıyorsa oturup, düşünüp nerede neden hata yaptığımız irdelememiz gerekmektedir. Kısacası, birbirimizin gözünü oyacağımıza, pozitif dayanışma içerisinde olsak, hem kendimiz hem çevremiz hem de ülkemiz bundan nasiplenecektir

Yardımlaşma Nedir?

Yardımlaşma; bir kaç insanın yada bir çok insanın birbirine yardım etmesi veya ortak çalışmasıdır.Yardıma ihtiyacı olana destek olunmasına Yardımlaşma denilir.En kısa tabir ile birlikte çalışmak yada yardım etmek anlamındadır.

Bir kişinin tek başına, yalnız iken yapamayacağı yada güç yetiremeyeceği işleri başka insanların yetenekleri ve enerjileri ile birlikte yapması yardımlaşmadır.Bizim yeteneğimiz ya da bilgimiz olmayan konularda yardım alıp, kendimize ait bilgi ve yeteneği başkasınınkiyle birleştirmektir.

Yardımlaşmanın Hayata Kattığı Olumlu Etkiler

1- Yardımla yoksullar korunmuş olur. Onlara yapılan maddi yardımlar, onların hırsızlık gibi kötü yollara sürüklenmesini engeller.
2- Yardım yapanla yapılan arasında sevgi ve ülfet doğar.yardımla topluma kazandırılan insanlar kin, hased, düşmanlık gibi kötü huylardan kurtulur, kimsenin malında gözü olmaz.
3- Hz. Muhammed, müslümanlara yardım edilenin değil, yardım eden kişi olmalarını bildirmiştir.Sıkıntızamanında müslümanlardan yardım, anlayış ve sevgi görenler, sıkıntılarını atlatınca, alan değil veren kişiler olmaya çalışacaktır.

4- Zekât, sadaka ve diğer maddî yardımlar, müslümanların güçlü olmalarında, birlik ve beraberlik içinde bulunmalarında en büyük etkendir. Yardımlaşma, zenginle fakir, tokla aç arasındaki uçurumu kapatır ve sevgi, saygı bağı kurar.

5-Yardımlaşmanın yaygın olduğu toplumlarda dostluk duyguları güçlü olur. Fakirlik ve bununla gelen dilencilik ortadan kalkar.

Sizlerde Dayanışma Hakkında Yazılmış olan yazı ve kompozisyonunuz varsa bizimle paylaşırmısınız.

Bir önceki makalemiz olan Allah’ın Sıfatları: Zatı Sıfatlar başlıklı makalemizde Allah’ın zati sıfatları, Yüce Allah’ın Zati Sıfatları ve zati sıfatlar hakkında bilgiler verilmektedir.

Nasıl Buldular: yardımlaşma ve dayanışmanın toplum hayatındaki önemiyardımlaşma ve dayanışmanın önemiyardımlaşma ve dayanışmayardimlasma ve dayanismanin toplum hayatindaki onemi nedirdayanışma ile ilgili resimlerdayanışma nediryardımlaşma nediryardımlaşma ve dayanışmanın toplum hayatındaki önemini yazınıztoplumda yardımlaşma ve dayanışmanın önemidayanışma ile ilgili resim
------ Sponsorlu Bağlantılar ------

Editorun Tavsiye Ettigi Benzer Konu Başlıkları


Yardımlaşma ve Dayanışma Nedir? Önemi ve Hayata Etkileri SerdarHan tarafından 26 Mayıs 2012 tarihinde , Soru-Cevap kategorisine eklenmiştir.

    yeni 10
Benzer Konular
Yardımlaşma ve Dayanışma Nedir? Önemi ve Hayata Etkileri isimli bu konuyu ;
Google'de Ara
BlogSearch'te Ara
Buzzzy'de Ara
Twitter'da Ara
Bing'te Ara
İletişim

Sende Yorum Yaz

YORUM YAZMAK İÇİN ÜYE GİRİŞİ YAPMALISINIZ.