-----Sponsorlu Bağlantılar-----

Yatak Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz,Yatak Almanın Püf Noktaları, İyi Yatağın Özellikleri


----- Sponsorlu Bağlantılar-----

---- Sponsorlu Bağlantılar ---

YATAK ALIRKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER (1) (PRATİK BİLGİLER)

Günümüzün büyük bir kısmını yatakta geçiriyoruz. Bu yüzden yatağımızın konforu çok önemli. İyi bir şiltenin vücudumuzu tüm noktalardan hafifçe desteklemesi ve omurgamızı dik bir pozisyonda sabit tutması gerekiyor. Yatak seçiminde yüksek fiyat her zaman iyi bir yatağın göstergesi olmayabiliyor.

Yatağın kalitesini ve sizin isteklerinize uygun olup olmadığını anlamak için birçok yöntem var. Evim dergisi bu ayki sayısında yatak seçerken dikkat etmeniz gerekenlere yer verdi.

Yatak seçiminde öncelikle, divan mı yoksa yatak kasası mı almak istediğinize karar vermeniz gerekiyor. Divan tarzı yataklar genellikle şiltesiyle ve iç çekmecesiyle birlikte satılıyor. Yatak kasaları, normal veya yaylı çıtalarla ya da kanepelerdeki gibi yaylı tabanıyla satışa sunuluyor. Birçok çıtalı kasa, yaylar, çıtalar arasındaki boşluklardan dolayı deforme olabileceği için, yaylı şiltelere uygun olmuyor. Yatak kasaları farklı çeşitlerinden dolayı daha popüler olsa da kanepeler, karyola başlıkları ve deri, süet ve döşemelik kumaşın farklı kullanımlarıyla da tercih ediliyor.

Şilte alırken dikkat edilmesi gereken noktalar var. Açık halkalı ya da açık yaylı şilteler daha uygun fiyatla satılıyor. Boşluklu yaylar ise daha yüksek fiyatlı olmasına rağmen daha konforlu oluyor. Her ikisinde de yay ile dış yüzey arasında yün, pamuk gibi dolgu malzemesi bulunuyor. Köpük ve lateks şilteler, toz tutmadığı için, toza karşı alerjisi olanların tercih edebileceği dolgu maddeleri. “Memory” köpükleri vücudunuzun hatlarına göre şekil alıyor ve vücudunuzu destekliyor, fakat daha pahalı. Şilteler yumuşak, normal veya sabit desteklerle kullanılabiliyor. Hangisi tercih edeceğiniz ağırlığınıza bağlı olarak değişiyor.

Almadan önce beğendiğiniz yatağı denemekte fayda var. Tecrübeli bir satıcıya ihtiyaçlarınızı aktardıktan sonra üç taneden fazla olmamak kaydıyla ve her birinde en az beş dakika uzanarak yatakları denemelisiniz. Çiftler, her zaman yatakları birlikte denemeli. Sırtüstü yatarak,  elinizi arkanıza hafif bir şekilde koyun ve kafanızı çevirmeye çalışın. Eğer çok rahat oynatabiliyorsanız, yatak çok sert demektir. Eğer kafanızı oynatmakta çok zorlanıyorsanız, o zaman da yatak fazla yumuşak demektir. Ama kafanızı hafif bir zorlamayla oynatabiliyorsanız, yatak tam size göre demektir.

Unutmayalım:

Kaliteli köpük, ipek, yün ve kaz tüyü gibi şilte dolgu maddeleri, ucuz köpük ve yünden daha uzun süre dayanır.

En sağlam kasalar, dayanıklı ahşapla yapıştırılmış ve vidalanmış doğramalardan yapılır.

Dolguları iç yaylara bağlı olan şilteler, şekillerini daha uzun süre korur.

Şiltenin içinde daha çok yay olması, daha çok destek sağlaması demektir. Yay yoğunluğu metrekareye göre hesaplanır.

Esnek çıtalı bir kasa seçin. Çıtalar arasında beş santimetreden daha fazla boşluk olmaması, azami şilte desteğini sağlar.

Boşluklu yaylı şilteler, yaylar rahat hareket ettiği için, en iyi desteği ve konforu sağlar. Fakat birçoğu çıtalı yüzeyler için uygun değildir.

ücut sağlığı açısından en önemli bölge sırt, omurlar ve bel bölgesidir. Bu yüzden yatak alırken en az 8-10 sene kullanacağınızı düşünerek en iyisini almaya özen göstermelisiniz.

Her birimizin, yatağın sertliği ve yastığımızın yüksekliği konusundaki tercihleri farklıdır. Kimi insan sert yataklarda daha rahat uyur, kimisi de yumuşak yatakları sever. Ancak eski bir yatakta yatmak, herkesin uyku kalitesini olumsuz etkiler. Bu nedenle ortası çukurlaşmış, engebeli, yayları bozulmuş yatakları yenilemek gerekir. Eskimiş ve formu bozulmuş yatakta uyuyan kişilerin sabah uyandıklarında sıkça karşılaştıkları sorun; bel ve sırt ağrıları, halsizlik ve yorgunluktur. Bu ağrılar, bir süre sonra ciddi sağlık problemlerine de yol açar. Bu durumda yatak en kısa zamanda değiştirilmelidir. Yaşamınızın üçte birini uyuyarak geçirdiğinizi unutmamalısınız.

Vücut sağlığı açısından en önemli bölge sırt, omurlar ve bel bölgesidir. Bu yüzden yatak alırken en az 8- 10 sene kullanacağınızı düşünerek en iyisini almaya özen göstermelisiniz.

Bir önceki makalemiz olan Alev Alev Romantizm Romantikler için başlıklı makalemizde Romantizm hakkında bilgiler verilmektedir.

Nasıl Buldular: ortopedik yatak alırken dikkat edilmesi gerekenleryatak almanın incelikleriyatak almanın püf noktalarısert yatak almanin puf noktalariyogunluk nelere baglidirBELİM AĞRIYOR HANGİ YATAK ALMAM GEREKİRbuhar basıncı nelere bağlıdırİYİ BİR YATAĞIN ÖZELLİKLERİyoğunluk neye bağlıdır
------ Sponsorlu Bağlantılar ------

Editorun Tavsiye Ettigi Benzer Konu Başlıkları


Yatak Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz,Yatak Almanın Püf Noktaları, İyi Yatağın Özellikleri SerdarHan tarafından 28 Eylül 2010 tarihinde , Pratik Bilgiler kategorisine eklenmiştir.

    yeni 10
Benzer Konular
Yatak Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz,Yatak Almanın Püf Noktaları, İyi Yatağın Özellikleri isimli bu konuyu ;
Google'de Ara
BlogSearch'te Ara
Buzzzy'de Ara
Twitter'da Ara
Bing'te Ara
İletişim
2 responses to “Yatak Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz,Yatak Almanın Püf Noktaları, İyi Yatağın Özellikleri”
  1. Naciye YERLİ diyor ki:

    Ben dün bir yatak oldum Üzerinde tam ortopedik yazıyor 3 yıl da garantili. Bu gece yattım çok sert ve sabaha dek uyuyamadım. Sabah da belim ağrıyarak uyandım saat altıda kalktım ve hala belim ağrıyor. Daha önceki yatağım çok rahattı bu yüzden olabilir mi ve zamanla biraz yumuşar mı . yoksa yarım ortopedik ile değiştireyim mi.

  2. SerdarHan diyor ki:

    Öncelikle Satıcı firma ile görüşmenizi öneririm. Sonrasında eğer bel ağrısı sorunu devam ederse değiştirebilirsiniz. Ancak ortopedik bir yatakta bu sorunun olmaması lazım.

Sende Yorum Yaz

YORUM YAZMAK İÇİN ÜYE GİRİŞİ YAPMALISINIZ.