-----Sponsorlu Bağlantılar-----
-

Yoğurdu Kim Bulmuştur?


----- Sponsorlu Bağlantılar-----

---- Sponsorlu Bağlantılar ---

Yoğurdun Bulunuş Hikayesi

İlk yogurt ne zaman nerede ve kim tarafindan bulunmusturYoğurt Tüm Dünya dillerinde aynı söylenip okunmaktadır.Türk Milletinin Dünyaya armağan ettikleri güzel bir yiyecek oldukça faydalı bir besindir. Bugün sizlere Yoğurt Nasıl bulunmuştur ve tarihçesini sunacağız.Sizin İçin Bir kaç farkı kaynaktan paylaşım hazırladık.
Yoğurt’ kelimesinin Kaşgarlı Mahmut tarafından da Divan-ı Lügat’üt Türk‘te kullanıldığı tespit edildi Yoğurdun öyküsü ve tarihçesi başlığıyla yapılan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:”Bugün yoğurdun nasıl yapıldığını herkes az çok biliyor Sütün yoğurt haline dönüşmesi için eski yoğurt maya görevi görüyor Peki insanlar sütü nasıl yoğurt haline getirdi? Yani yoğurtsuz yoğurt nasıl yapıldı? Milli yiyeceğimiz olan yoğurdun ilk defa nasıl yapıldığına dair yeterli ve kesin bir bilgi mevcut olmamakla birlikte, göçebe olarak yaşamlarını sürdüren atalarımızın yoğurt yapımında kullandığı doğal mayalar karınca yumurtalarıymış Taşların altında yer alan küçük ve beyaz baloncuk şeklindeki taze karınca yumurtalarını ezmişler ve ısıtılan sütün altına koymuşlar Böylece süt karınca yumurtalarında bulunan kimyasal maddeler yardımıyla mayalanarak yoğurt haline gelmiş Başka bir rivayete göre, sütün yoğurt olarak mayalanması Hz İbrahim’e melekler tarafından öğretilmiş Ve bu sır halinde uzun süre babadan oğla intikal etmiş Eski Türkçe’de yoğurt kelimesi 8 yy metinlerinde yer alırken, Kaşgarlı Mahmut tarafından 10 yy’da yazılan Divan-ı Lügatüt Türk ve Yusuf Has Hacib‘in Kutadgu Bilig adlı eserlerinde bugünkü anlamında yoğurt kelimesinin kullanıldığı bildirildi

Osmanlı İmparatorluğu döneminde saray mutfağının vazgeçilmez bir besin kaynağı olan yoğurt, Kanuni Sultan Süleyman Tarafından Fransa krallarından 1 Franseu ateşli ishal hastalığına yakalandığında, krala ilaç olarak gönderildi
Bakterileri öldürücü özelliği nedeniyle yoğurt 1 Franseu’yu kısa sürede iyileştirdi Avrupa’da 1800’lü yıllarda tanınmaya başlayan milli yiyeceğimiz yoğurt, Amerika’da yaklaşık 70-80 yıl önce tanındı 1900’lü yılların başında ise yoğurt ilaç olarak kabul edildi ve bir dönem eczanelerde pastörize olarak satıldı

Yoğurdun İcadına Dair Bir Paylaşım

İlk Yoğurt

Yüzlerce yıllık bir gelenek Anadolu’nun orta yerinde yaşamaya devam ediyor. Kütahya Tavşanlı’da Yörükler yoğurdun mayasını yoğurttan değil, sadece kendilerine özgü bir yöntemle çiy damlalarından sağlıyorlar.

Her yıl hıdrellez sabahı, yapraklara düşen çiyi topluyor süte karıştırıp maya elde ediyorlar. Bir dahaki hıdrelleze kadar o mayayı kullanıyorlar.

“Ne bileyim ben senin Yörük olduğunu! Söyle bakalım yoğurdun damızlığı nereden olur? Ataları yüz altmış yıl önce Kütahya’nın Tavşanlı ilçesine yerleşmiş Karakeçili sülalesinden bir Yörük Himmet Benli. Ben Yörük’üm diyenleri “yoğurdun özünü” sorarak sınıyor. Sorunun cevabı olarak “yoğurdun mayası yoğurttan olur” diyeni sınıfta bırakıyor. Bir önceki yoğurttan mayalık olarak ayrılan yoğurdun süte katılmasıyla da elde ediliyor edilmesine ama ilk mayanın yapılışı ayrı bir işlem.
“Yoğurda maya nasıl çalınır bu illerde?” Ailenin büyüğü Himmet Ağa tatlı diliyle anlatmaya başlıyor: “Şimdi kızımız, benim ninem hıdrellez sabahı namaz için kalkar, aptesini alır, sonra da yaprakların üzerindeki çiyi kaşık ile toplar, ılık süte katardı. Tencereyi ılık bir yere koyup bir de sarıp sarmalayınca, akşama doğru bir bakardık ki süt pelteleşmiş, olmuş yoğurt. İşte budur sırrı bu mayanın.” Ardından ekliyor: “Aynı mayadan ekmek de yaparlardı eskiler.”
Önceden duyduğumuz bu hikâyeyi, daha İstanbul’da iken birkaç bilim insanı arkadaşıma sormuştum. Onlar da bana Anadolu’da uygulanan çeşitli yoğurt mayalama işlemlerinden bahsetmişlerdi. Ancak bu şekli bilinmiyordu ve henüz literatüre de geçmiş değildi. En bilinen maya, nohuttan ya da kuzuların midesindeki bir enzimden yapılıyordu. Ama sabah çiyi ile mayalanan yoğurt henüz bilimsel yazına geçmemişti.
Ama bu mayanın birkaç sırrı daha var. “Bir tek hıdrellezde mi yaparsınız bu mayayı” diye soruyoruz. Gelen cevap ilginç: “Bu maya bir tek hıdrellez zamanı üç gün tutar, başka zaman tutmaz.”
Yörükler aralarında maya değiştiriyorlar. Ancak maya değişimi, nazar değer inancıyla akrabalar arasında oluyor. Eğer mayalanan yoğurt tutmazsa nazar değdiğine inanılıyor ve nazardan korunmak için sofradaki her şeyin üzerine (tereyağı, yoğurt, süt, kaymak, bal, üretilen her ne varsa) çöreotu atılıyor.

Bir önceki Makalemiz olan Erkeklerin Hoşlandığı Sözler ve İltifatlar başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Alternatif Başlıklar : yoğurdu kim bulduilk yoğurdu kim bulduyoğurt kim bulduyoğurdu ilk kim bulduyogurdu kım bulmusyoğurdu kim bulmuşturyoğurdun bulunuş hikayesiyoğurdu kim icat ettiyogurtu kim bulduyogurdu kimler buldu

Yoğurdu Kim Bulmuştur? SerdarHan tarafından 5 Mart 2011 tarihinde , Genel kategorisine eklenmiştir.

------ Sponsorlu Bağlantılar ------
    yeni 10
Benzer Konular
Yoğurdu Kim Bulmuştur? isimli bu konuyu ;
Google'de Ara
BlogSearch'te Ara
Buzzzy'de Ara
Twitter'da Ara
Bing'te Ara
İletişim
1 response to “Yoğurdu Kim Bulmuştur?”
  1. hayri türkoğlu diyor ki:

    bence hazreti ibrahimi katarsanız türk icadı olmuyor

Sende Yorum Yaz

YORUM YAZMAK İÇİN ÜYE GİRİŞİ YAPMALISINIZ.

s